http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia”

Wyróżniony „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia”

Trudno jednoznacznie określić, kogo bardziej będzie zachwycała ta wystawa. Dzieci, którym pewnie bliższe są historia i archeologia w komiksowej wersji niż rzeczywiście, czy ich rodziców, którzy przyjdą z resentymentu. Kajko i Kokosz kultowy komiks historyczny Janusza Christy, dla pokolenia dzisiejszych 40- i 50-latków stał się kanwą wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego.


Kuratorami wystawy są Paweł Pogodziński i Wojciech Łowicki. Gniezno jest jednym z 8 miast, do których trafiła ta szczególna wystawa, która powstała w skansenie „Grodzisko w Sopocie”, który jest oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. To z Trójmiasta, a dokładniej z Sopotu, pochodził Janusz Christa – twórca postaci Kajka i Kokosza, dwóch dzielnych wojów z komiksów znanych przede wszystkim wśród dorosłych, ale także dzieci.

Janusz Christa to jeden z najważniejszych autorów w historii komiksu polskiego. Stworzył tysiące komiksowych stron i bohaterów rozpoznawalnych przez miliony czytelników. Pierwsze prace publikował już pod koniec lat 50-tych, jednak to seria przygód o dwóch słowiańskich wojach Kajku i Kokoszu zapewniła mu sławę i ugruntowała silną pozycję rysownika na arenie ogólnopolskiej. Komiksy o Kajku i Kokoszu przenosiły czytelnika do wczesnego średniowiecza, do grodu Mirmiłowo. Na poszczególnych planszach Christa podrzucił wiele wskazówek sytuując akcję na terenach polskich jeszcze przed przyjęciem chrześcijaństwa. Oprócz tytułowych bohaterów Christa stworzył galerię charakterystycznych postaci ze zrzędliwym kasztelanem Mirmiłem, korpulentną Lubawą, wrażliwym zbójem Łamignatem i jego mądrą żoną czarownicą Jagą oraz ekipę czarnych charakterów na czele z „krzyżakopodobnymi zbójcerzami”. Siłą serii oprócz perfekcyjnej warstwy plastycznej była jakość opowieści, wartkiej, pełnej przygód i humoru, z aluzjami do PRL-owskiej rzeczywistości, w której komiksy powstawały.

Na wystawie można zobaczyć ponad 60 zabytków archeologicznych zestawionych z poszczególnymi kadrami z komiksu. W ten sposób odkrywamy artefakty, które tworzą świat przedstawiony w komiksie. Ekspozycja pokazuje też oryginalne plansze komiksowe i pamiątki pochodzące z archiwum rodzinnego autora. Twórcom wystawy przyświecała idea połączenia nauki i zabawy zestawiając kadry z kultowej serii komiksów z wybranymi archeologicznymi zabytkami. Mało kto bowiem wie, że rysunki konkretnych przedmiotów pochodzących z wczesnego średniowiecza można odnaleźć na kartach komiksów autora serii.

- Możemy śmiało powiedzieć, że w czasie gdy powstawał Kajko i Kokosz były dwa kultowe komiksy: Tytus, Romek i Atomek i właśnie Kajko i Kokosz. Dla nas jako autorów wystawy niezwykle ważnym jest właśnie Gniezno jako miejsce ekspozycji. Cieszymy się, że właśnie w Muzeum Początków Państwa Polskiego to połączenie komiksu i archeologi możemy pokazać. To właśnie czas Bolesława Chrobrego jest mnie więcej czasem gdy żyją bohaterowie komiksu Kajko i Kokosz – powiedział nam Paweł Pogodziński, kurator wystawy.

Ekspozycja dostępna jest w holu MPPP do 25 lutego 2018. Na terenie wystawy funkcjonuje mini czytelnia komiksu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.