http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Auto Moto Nostalgia” już otwarta!

Wyróżniony „Auto Moto Nostalgia” już otwarta!

Od tego weekendu jest dostępna nowa wystawa zabytkowych samochodów oraz motocykli, którą przygotował klub ClassiC MC Poland. To nie tylko oferta skierowana do naszych mieszkańców, ale także kolejna poważna propozycja dla turystów odwiedzających Pierwszą Stolicę Polski.


Deszczowa jesień za oknami, w kalendarzu natomiast listopad, a większość motocykli i samochodów zabytkowych już zostało zagarażowanych na czas zimowy. To jednak idealny czas, żeby otworzyć wystawę Auto Moto Nostalgia, którą w tym sezonie będziemy mogli podziwiać w Muzeum Zabytków Kultury Technicznej przy ulicy Wrzesińskiej w Gnieźnie.  – Nastrój zrobił się nam taki trochę nostalgiczny i mamy prawie już garaże zapełnione, więc czas ucieszyć oko kolejną wystawą, na której prezentujemy bardzo ciekawe samochody i motocykle – opowiada Mariusz Jopa z klubu ClassiC MC Poland. – Standardowo już w naszym muzeum zobaczyć można Sokoły, bo to jest nasza rodzima produkcja, której w Polsce jest niewiele i dlatego trzeba ją szanować, trzeba ją pokazywać. Są też zabytkowe motocykle niemieckie i belgijskie oraz auta począwszy od przedwojennych Mercedesów po Maserati – dodaje.

– Najstarszy na tej wystawie jest motocykl FN 500 z 1931 roku i to jest belgijska produkcja. Ten motocykl ma dość ciekawą historię, bo został kupiony przed wojną jeszcze przez ówczesnego właściciela. W czasie wojny został rozebrany, aby nie został skonfiskowany przez Niemców. Przeleżał na strychu ponad 60 lat, potem został odkryty przez obecnego właściciela, który go skręcił i on znów teraz jeździ i jest w stanie oryginalnym. Tak, jak wyglądał przed wojną, tak samo dzisiaj wygląda – zauważa M. Jopa.

Wśród samochodów wart uwagi jest Mercedes W 180, który potocznie jest nazywany pontonem. – Rok produkcji tego samochodu to rok 1956. Ja ten samochód własnoręcznie wyremontowałem. Dużo pracy oczywiście było trzeba włożyć w tego Mercedesa, lakier i tapicerka, to musiało być nowe. Niektóre elementy blacharskie też trzeba było wstawić, ale ogólnie wszystkie pozostałe elementy, tj. drzwi i błotniki są oryginalne w tym samochodzie – mówi Andrzej Jankowski, kolekcjoner samochodów z Poznania.

Dlaczego te często bardzo stare samochody są tak wyjątkowe? Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco bardzo prosta. – Jest gdzieś napisane, że auta są wyjątkowe, gdy wnoszą duży wkład w rozwój motoryzacji. Ten samochód był dużym postępem, bo jak na tamte lata posiadał wspomaganie hamulców i dwuobwodowy układ hamulcowy. Do tego bardzo łatwo kręciło się kierownicą, a kabina był zbudowana w ten sposób, że była bardziej bezpieczna dla pasażerów – tłumaczy A. Jankowski.

Wystawa czynna jest w każdy weekend: soboty w godz. 14.00 – 18.00, niedziele w godz. 11.00 – 17.00 a także podczas tygodnia, ale wtedy jedynie dla grup zorganizowanych, które powinny najpierw się umówić na takie spotkanie. - Mamy również tu Pantera, to jest mały motocykl o poj. 125, przepiękny i jak wiemy, to były kiedyś motocykle bardzo popularne z tego względu, że nie trzeba było posiadać na nie prawa jazdy, tak samo jak jest dzisiaj – dopowiada Przemysław Osiński, prezes klubu ClassiC MC Poland.

Wystawa ma być otwarta przez najbliższe dziewięć miesięcy, z czego cieszy się Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. – To muzeum fantastycznie się wpisuje w nasze miasto, bo tu nie tylko prezentowane są nowe motocykle, ale także historia i tradycja całej motoryzacji, a te zbiory są tutaj naprawdę bardzo bogate. Musimy jeszcze popracować nad tym, by to muzeum wypromować, by stało się takim ważnym punktem na mapie turystycznej miasta Gniezna – podsumowuje prezydent Budasz.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.