http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Herosi Wolności. W 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Wyróżniony Herosi Wolności. W 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Od 18 września do 6 października w holu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu można będzie zobaczyć makietę Stacji Lotniczej Ławica  wykonaną z klocków Lego. Jest to jeden z elementów akcji promocyjnej pt. Herosi Wolności, która promować będzie 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Patronat Honorowy nad akcją objął Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.


- Na różne sposoby przygotowujemy się do obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tym razem chcemy pokazać zdobycie Ławicy z 1919 roku przy użyciu klocków Lego. Warto przyjrzeć się makiecie i docenić precyzję oraz dbałość o detal w odwzorowaniu tej zwycięskiej historii – zachęca Marszałek Marek Woźniak.

Goszcząc w Urzędzie Marszałkowskim warto przyjrzeć się wykonanym z klocków Lego: budynkowi stacji lotniczej na Ławicy, balonowi obserwacyjnemu i samolotom zdobytym przez Powstańców Wielkopolskich. Makietę wykonano z 3 tysięcy klocków Lego. Sam dach budynku składa się z 1100 klocków "dachówek". Każdy element był sprowadzany na indywidualne zamówienie z Danii lub kupowany na międzynarodowych aukcjach internetowych. Budowa makiety trwała pięć miesięcy.

Makiecie towarzyszą tablice informacyjne, ulotki oraz gadżety promocyjne. Głównym akcentem wystawy jest postać płka pil. Wiktora Pniewskiego, pierwszego Komendanta Ławicy po przejściu lotniska z rąk pruskich. Dopełnieniem całości jest krótki film animowany z wykorzystaniem elementów makiety, przygotowany przez Urząd Marszałkowski.

Pod koniec września w Urzędzie Marszałkowskim odbędą się specjalne warsztaty dla ponad 300 dzieci z poznańskich i pod poznańskich szkół podstawowych - tematem ich będą początki wielkopolskiego lotnictwa.

Do wystawy stopniowo dołączą kolejne elementy już w październiku zostanie zaprezentowana makieta przedstawiająca przyjazd Ignacego Paderewskiego na Dworzec Cesarski w Poznaniu.

Akcja Herosi Wolności skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. Jej głównym założeniem jest promocja historii Powstania Wielkopolskiego oraz początków wielkopolskiego lotnictwa, a przede wszystkim postaci płka pil. Wiktora Pniewskiego – pierwszego komendanta Stacji Lotniczej na Ławicy. Autorem i koordynatorem akcji jest Bartosz Borowiak.

Wystawa zostanie pokazana również m.in. W Porcie Lotniczym Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego, Dęblinie, Powidzu, Gnieźnie i Kłecku. W poszczególnych miastach związanych z udziałem w walkach powstańczych pojawiać się będą banery informujące o akcji lokalnych herosach pierwszy taki baner został zamontowany w Kłecku.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.