http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Teutońska Buta” czyli nieznana historia w eSTeDe

Wyróżniony „Teutońska Buta” czyli nieznana historia w eSTeDe

Wczoraj w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie otwarto wystawę pt. „Teutońska Buta. Gniezno w niemieckiej niewoli 1939-1945”. To kolejna wystawa historyczna, dzięki której mieszkańcy Pierwszej Stolicy Polski mogą zobaczyć nieznane fotografie z tamtych tragicznych dla Polski lat.


Paradoksalnie, jednym z tych nakazów, które zostały wydane po wkroczeniu do miasta przez okupanta było robienie fotografii i zdanie wszystkich aparatów fotograficznych. - Pomysł zorganizowania tej wystawy zrodził się w momencie, kiedy udało mi się pozyskać kilka fotografii, które miało obrazować Gniezno, jako miasto okupowane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Ten pomysł zrodził się w momencie, kiedy zakupiłem w Niemczech fotografie i to one okazały się takim impulsem do stworzenia tej wystawy. To są fotografie wykonane przez kogoś, kto był jednak po tamtej stronie i kogoś, kto rościł sobie prawo do tych ziem – mówi Rafał Jurke, pomysłodawca organizacji ekspozycji, którą będzie można oglądać do 15  września. – Z całego materiału, który prezentujemy dwie tylko fotografie, które wcześniej były znane i to było niezbędne do stworzenia całej narracji tej wystawy i one tylko dlatego się tutaj znalazły, natomiast pozostały materiał, to są fotografie  i dokumenty, których wcześniej nie znaliśmy – dodaje R. Jurke.

- Okupacja wprowadzona na terenie dawnego województwa poznańskiego, a także częściowo województwa pomorskiego oraz łódzkiego i warszawskiego, czyli tereny wcielone do III Rzeszy, jako Kraj Warty, to była zupełnie inna okupacja od tej, którą wprowadzono na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Ten Kraj Warty miał stać się takim wzorcowym przykładem dla krajów III Rzeszy Niemieckiej, a Gniezno miało być najbardziej wzorcowe w swojej niemieckości. Pomysł był taki, ażeby cały Kraj Wart w ciągu następnych 10 lat, czyli od roku 1939 do 1949 roku Polacy mieli zostać zredukowani do roli ludności niewolniczej i mieli jedynie pracować za stosowne wyżywienie – opowiada R. Jurke.

Cała inicjatywa ma cel tylko jeden, aby przypomnieć, że wojennym agresorem w 1939 roku była właśnie III Rzesza Niemiecka. – Wystawa jest w pewien sposób poukładana i mamy początkowo wjazd Niemców do Gniezna i stąd tytuł wystawy i to jest nawiązanie do polityki Thietmara sprzed prawie 1000 lat, który opisuje aktywną relację polsko-niemiecką,  poprzez wszystkie etapy funkcjonowania tutaj Niemców, a później przechodzimy do tych obrazów widzianych oczami gnieźnian, których dokumenty tu również się znajdują. Ostatni element tej wystawy, to jest moment, kiedy żołnierze niemieccy są wyprowadzani w 1945 roku z Gniezna – informuje R. Jurke.

Ekspozycję można oglądać do końca tygodnia.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.