http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gniezno czeka na niezwykłych gości

Wyróżniony Gniezno czeka na niezwykłych gości

Drużyny ze szkół podstawowych w Babach, Jordanowie, Sarnowie i Zgorzelcu oraz ze stowarzyszenia w Skaryszewie, to laureaci III ogólnopolskiego konkursu pt. „Tu Powstała Polska – 6 wieków Prymasa. Gniezno 1417-2017”.


Głosowanie internetowe trwało od 11 do 28 maja na stronie www.kulturapiastowdladzieci.pl i zakończyło się pod koniec wakacji. W nagrodę laureaci konkursu przyjadą z wycieczka do Gniezna, gdzie oprócz zwiedzania zostało przygotowane dla nich mnóstwo ciekawych atrakcji i niespodzianek. – Ten konkurs realizujemy po raz trzeci i to jest nauka historii poprzez jubileusze, które obchodzimy i ta formuła się sprawdziła, a w związku z tym planujemy już kolejny konkurs pod hasłem „Powstanie Wielkopolskie” – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. – W  finałowym głosowaniu uczestniczyło 19 drużyn, na które oddano łącznie 8,5 tys. głosów. W dniach 13-16 września w Gnieźnie gościć będziemy 37 uczniów, których prace zostały docenione przez głosujących. Podczas pobytu tutaj zwiedzą nie tylko nasze miasto i katedrę gnieźnieńską, ale także wezmą udział w warsztatach teatralnych i lalkarskich, a także spotkają się z księdzem prymasem Polakiem i odwiedzą Muzeum Początków Państwa Polskiego – zapowiada B. Tarczyńska.  

Przypomnijmy jednak, że zadanie konkursowe, które w tym roku było realizowane, polegało na nagraniu spektaklu w ramach teatru lalek na podstawie którejś z bajek Ignacego Krasickiego, jednego z polskich . – Za każdym razem staramy się wymyślić inny temat, tym razem dzieci miały za zadanie przygotować  kilka wybranych bajek i fraszek Ignacego Krasickiego, jedną dłuższą i kilka krótszych, a potem przedstawić to jako teatr lalek. Do tego dochodziła oczywiście budowa inscenizacji, scenografii i wcielenie się w role aktorów, a potem nagranie całego przedsięwzięcia, zrobienie montażu filmowego. To jest działanie wielostronne i praca grupowa, która zajęła wykonawcom wiele godzin – ocenia Agnieszka Rzempała-Chmielewska, wicedyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

W konkursie mogły wziąć udział dzieci ze szkół podstawowych z całej Polski. - Nagrodą zapewne jest sama satysfakcja, ale taką wisienką na torcie oczywiście jest dla nich fakt, ze mogą teraz tutaj do nas przyjechać. To zadanie jest finansowane w całości z budżetu powiatowego, a oni muszą jedynie do nas dotrzeć i te odległości już muszą pokonać na koszt własny. A nas cieszy najbardziej, że wśród laureatów są dzieci z takich miejscowości, jak:  Jordanowo w Małopolsce, Baby w woj. łódzkim, Sarnowo w woj. śląskim, Zgorzelec w woj. dolnośląskim, Skaryszewo w woj. mazowieckim – dodaje A. Rzempała-Chmielewska. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.