http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Romańska architektura sakralna (X-XIII w.). Fotografie Jerzego Andrzejewskiego”

Wyróżniony „Romańska architektura sakralna (X-XIII w.). Fotografie Jerzego Andrzejewskiego”

Dzisiaj w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbył się wernisaż wystawy „Romańska architektura sakralna (X-XIII w.). Fotografie Jerzego Andrzejewskiego”. Na ekspozycji prezentowanych jest ponad 80 zdjęć ukazujących zabytki architektury romańskiej, które pochodzą z bogatego dorobku Jerzego Andrzejewskiego, zawodowego fotografa o najdłuższym stażu w Gnieźnie. Wystawę można oglądać do 27 sierpnia 2017 r.


Ekspozycja prezentuje ponad 80 fotografii ukazujących zabytki architektury romańskiej (od X do XIII w.) z Polski, Francji i Niemiec. Twórcy wystawy skupili się na wyborze zdjęć budowli sakralnych – kościołów i klasztorów: ich sylwetek, wystroju, detali. - Wybór fotografii, które są prezentowane na tej wystawie został dokonany spośród „tylko” 40 tysięcy zdjęć, które udało mi się zrobić podczas dwóch ostatnich okresów letnich. Starałem się tak tworzyć moje zdjęcia, aby miały jak najwięcej walorów technicznych dla przeciętnego widza – mówi Jerzy Andrzejewski.

W wielowątkowej działalności Jerzego Andrzejewskiego na polu fotografii dokumentalnej znaczące miejsce ma współpraca przy realizacji książek i albumów. Realizując zlecenia, często w ramach projektów naukowych, był w wielu miejscach, które tchną historią. Można powiedzieć, że część swojej drogi twórczej poświęcił na śledzenie i utrwalanie śladów przeszłości – zarówno w kraju, jak i Europie.

W obiektywie Jerzego Andrzejewskiego znalazły się setki obiektów dziedzictwa kulturowego. Z czasem specjalnością stały się zdjęcia dokumentujące zabytki średniowiecznej architektury.

Wybrane kadry ze spotkań z murowaną architekturą romańską, czy może lepiej powiedzieć: z jej pozostałościami (zwłaszcza z terenu Polski), pozwalają docenić zarówno walor techniczny zdjęć (wykonanych w zastanym kontekście, aurze i świetle, bez użycia statywu), jak i urok ukazanych miejsc. Nie trzeba być specjalistą w dziedzinie historii architektury, by docenić piękno tych zabytków sprzed wieków. Surowa w wyrazie architektura romańska, o masywnych bryłach, oszczędnym detalu rzeźbiarskim, szorstkiej fakturze muru z bloków kamienia lub cegły oferuje wiele doznań, którym fotografia stara się dać świadectwo.

O autorze fotografii:
Jerzy Andrzejewski – ur. 20 stycznia 1948 r., z zawodu technik fotograf. Fotografią zajmuje się od 1968 r. Wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w „Gazecie Poznańskiej” i „Przemianach” oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach MDK, KMPIK i Klubie SM. Od 1976 r. prowadził zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach oraz wykonywał zlecenia m.in. dla muzeów poznańskich, Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich Odra w Świnoujściu. Od 2000 r. współpracuje z MPPP w Gnieźnie i Archidiecezją Gnieźnieńską oraz z Instytutami Historii Sztuki w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu. Jego zdjęcia publikowano w kilkunastu albumach o charakterze popularno-naukowym oraz katalogach wystaw. Znaczna część prezentowanych na wystawie zdjęć zabytków polskich powstała w ramach projektu naukowego, którego efektem stał się album Kościoły romańskie w Polsce z tekstem prof. UAM dr. hab. Jarosława Jarzewicza z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (wyd. M, Kraków 2014).

Warto podkreślić, że Jerzy Andrzejewski został wybrany przez czytelników portalu informacjelokalne.pl, „Człowiekiem Roku 2011” w kat. kultura/sztuka/nauka.

Fot. M. Maciejewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.