http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ruszyły Dni Pary!

Wyróżniony Ruszyły Dni Pary!

Na ten dzień czekali od dawna nie tylko miłośnicy kolejnictwa czy starych zabudowań, ale także planujący cierpliwie zwiedzenie gnieźnieńskiej parowozowni mieszkańcy Gniezna. Od dziś właśnie, przez kolejne cztery dni, taką możliwość proponują gospodarze tego miejsca, zapraszając wszystkich chętnych do udziału w takiej wycieczce.   


To jest miejsce wyjątkowe, nikt nie ma co do tego żadnych wątpliwości i tak uważa każdy po jego odwiedzeniu. O tym, że należy je odwiedzić obowiązkowo, to gnieźnianie powtarzają między sobą już od dawna, dzieląc się swoimi wrażeniami. Bogata historia tego miejsca prowadzi od jednego budynku, poprzez kolejne aż do nastawni i lokomotywowni. Przy każdej omawianej konstrukcji jest jakaś ciekawa opowieść, bo choć wszyscy to miejsce dobrze znają, to jednak mało kto wie o nim wszystko. - Gniezno było kiedyś miastem bardzo kolejowym i dziś ciężko chyba znaleźć rodowitego gnieźnianina, który mieszka tu od lat wielu i który nie miałby kolejarza w swojej rodzinie. Szacuje się, że przed wojną na kolei pracował co dziesiąty gnieźnianin – mówi Krzysztof Modrzejewski, prezes Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, które zaopiekowało się opuszczoną parowozownią. - To jest część historii naszego miasta, o którą warto dbać, którą trzeba pielęgnować i ją oczywiście popularyzować wśród młodzieży i pozostałych mieszkańców, ale także wśród turystów – dodaje.

Na trasie wycieczki kolejno napotykamy takie relikty przeszłości, jak: wieża ciśnień, kran wodny czy schron jednoosobowy, ale także nastawnia, wagonownia i dyspozytornia bramowa zwana też potocznie gołębnikiem. - To są przede wszystkim jednak budynki, które były sercem tego całego kompleksu, tj. hale wachlarzowe, które były wyposażona w 24 stanowiska i tam właśnie w przeszłości naprawiano lokomotywy, które jeździły po naszych torowiskach. Warto pamiętać o naszym żurawiu węglowym, który jest ostatnim żurawiem z drewnianą budką w całej Europie – opowiada K. Modrzejewski.

Wycieczki po gnieźnieńskiej parowozowni obywają się codziennie, do niedzieli włącznie w godz. 10.00 – 17.00, przy czym ostatnie oprowadzanie rozpoczyna się o godz. 16.00. - Zapraszamy także do odwiedzania naszych wystaw. Dziś otwieramy ekspozycję pt. „Technika PRL” o godz. 18.00 a jutro będzie wernisaż wystawy fotograficznej Daniela Kasprzyka o godz. 18.30 i projekcja filmu „Miś” o godz. 19.30 – informuje prezes GTMK.

Specjalny piknik z pokazami miniaturowej parkowej kolei oraz przejażdżkami drezynami jest natomiast zaplanowany na sobotę w godz. 10.00 – 17.00.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.