http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wydawnictwo RM poleca: „Elita Hitlera”

  • Napisane przez Karol Soberski/Art. promocyjny
  • Dział: Historia
  • 0 komentarzy
Wyróżniony Wydawnictwo RM poleca: „Elita Hitlera”

Zapraszam dzisiaj do lektury kolejnej książki historycznej Wydawnictwa RM (www.rm.com.pl). Tym razem polecam książkę Chrisa McNaba pt. „Elita Hitlera”. - Ta bogato ilustrowana książka to nowa historia SS – ukochanej a zarazem najbardziej zbrodniczej i okrytej największą niesławą formacji militarnej Hitlera – czytamy na stronie internetowej Wydawnictwa.


Chris McNab, autor – znakomity znawca historii militarnej oraz techniki wojskowej – przestawia dzieje powstania i rozwoju SS oraz jej udział w wojennych zmaganiach w ramach sił zbrojnych Trzeciej Rzeszy. - Od skromnych początków w latach 20. w roli straży przybocznej Hitlera SS szybko rozrosła się w wielką organizację militarną skupiającą setki tysięcy ludzi, która wystawiła własną armię (Waffen-SS) liczącą prawie 40 dywizji, a jej policyjne ramię (Allgemeine-SS) prowadziło zbrodniczą politykę rasową. Esesmani mieli na koncie zarówno czyny bohaterskie, jak i potworne: toczyli z wielką nieustępliwością walki na frontach wschodnim i zachodnim, kierowali obozami koncentracyjnymi i obozami zagłady, a także stanowili personel „szwadronów śmierci” (Einsatzgruppen) dokonujących masowych mordów w Europie Wschodniej – czytamy na okładce książki.

Książka „Elita Hitlera” to prawdziwa skarbnica wiedzy dla wszystkich tych, którzy interesują się II wojną światową ze szczególnym uwzględnieniem tej najmroczniejszej formacji wojskowej III Rzeszy. - Za moment przełomowy w dziejach SS można uznać datę 6 stycznia 1929 roku. Owego dnia na czele tej organizacji stanął Heinrich Himmler, a działo się to w okresie, w którym w SA coraz bardziej dochodziły do głosu buntownicze nastroje. Od tamtej pory rozwój SS był ściśle powiązany ze wzlotem Himmlera, który obejmował kolejne, coraz ważniejsze stanowiska. W istocie do 1945 roku skupił on w swoich rękach większa władze niż ktokolwiek w Niemczech poza Hitlerem – dowiadujemy się z książki.

„Elita Hitlera” to w bardzo przejrzysty sposób przedstawiona zarówno historia SS, ale też symbolika SS, sposoby szkoleniach członków SS czy też runy, które – jak wynika z książki – miały ogromne znaczenie dla braterskich więzi łączących członków tej organizacji.

Pozycja Chrisa McNaba jest bogato ilustrowana. Oprócz wielu archiwalnych fotografii z okresu II wojny światowej, z miejsc gdzie działała SS, znajdziemy też liczne niepublikowane wcześniej plakaty z lat 30-tych XX wieku zachęcające młodych ludzie do wstępowanie w szeregi tej organizacji, rysunki z opisem umundurowania członków SS, jak również – bardzo ciekawy – wykaz insygniów odpowiadających wyższym rangom oficerskim w Waffen-SS.

Z książki dowiemy się również o zagranicznych dywizjach SS, takich jak skandynawska 11. Ochotnicza Dywizja Grenadierów Pancernych Nordland, holenderski Ochotniczy Legion Niederlande, czy belgijski Legion Flandern. Opisane są też włoskie, francuskie, czy bałkańskie jednostki SS. Mało znaną ciekawostką jest też opis... indyjskiego legionu SS – Indisches Freiwilligen.

W „Elicie Hitlera” znajdziemy szczegółowy przebieg walk poszczególnych formacji SS, ich losy w chwili zakończenia wojny oraz losy najwyższych dowódców SS, z których, jak pokazuje historia,  nie wszystkich dosięgła „ręka sprawiedliwości”.

- Wielu byłych żołnierzy Waffen-SS wspominało swoją wojenną służbę i byłych towarzyszy broni z dumą, choć zbrodnie popełnione przez liczne jednostki SS spowodowały, że weterani esesowskich oddziałów często się też kryli ze swoją przeszłością – czytamy w książce.

Książkę polecam szczególnie też tym osobom, które interesują się zbrodniami formacji SS na ziemiach polskich. Są one bardzo skrupulatnie opisane. Moim zdaniem, każdy miłośnik II wojny światowej powinien mieć tę pozycję w swojej biblioteczce.

Pozycję „Elita Hitlera” - liczącą 376 stron - można kupić na stronie Wydawnictwa RM – link do książki tutaj.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.