http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Program TVP „Ukryte skarby...” o powiecie gnieźnieńskim!

Wyróżniony Program TVP „Ukryte skarby...” o powiecie gnieźnieńskim!

Karol Soberski, eksplorator i badacz lokalnej historii, a jednocześnie redaktor naczelny naszego portalu został zaproszony przez ekipę TVP3 Poznań do realizacji programu „Ukryte skarby, czyli Polska jest piękna”, którego kolejny odcinek poświęcony będzie skarbom i tajemnicom powiatu gnieźnieńskiego. Program w naszym powiecie powstaje przy współpracy Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.


Dzisiaj – na dwa dni zdjęciowe – do Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego przyjechała ekipa TVP3 Poznań realizująca program „Ukryte skarby, czyli Polska jest piękna”. Jest to program autorstwa Elżbiety Ruman zainaugurowany w lipcu 2016 roku. - W programach zaprezentujemy zapomniane miejsca z cennymi zabytkami, pełne tajemnic i wyjątkowych historii, w których kształtowała się nasza państwowość i kultura – czytamy na stronie internetowej programu. - Cykl „Ukryte skarby, czyli Polska jest piękna” pokaże niezwykłe bogactwo, tak Wielkopolski jak i całego kraju, miejsca unikalne, wybitne geograficznie, będące skarbami natury. Te bogate w historyczne treści i unikalne piękno miejsca połączy prowadząca program - aktorka Patrycja Hurlak – można przeczytać na wspomnianej stronie programu.

Jak wspomnieliśmy autorką programu jest Elżbieta Ruman, dziennikarka telewizyjna, publicystka i pisarka. Od 2005 r. jest autorką programu „My Wy Oni” w TVP1, filmów dokumentalnych oraz twórczynią wielu reportaży pokazujących to, co na świecie najpiękniejsze: wyjątkowych, niezwykłych i po prostu dobrych ludzi. Program „Ukryte skarby, czyli Polska jest piękna” prowadzi aktorka Patrycja Hurlak, którą można było zobaczyć m.in. w serialach „Klan”, „Blondynka” czy „Na Wspólnej”.

Dzisiaj ekipa kręciła zdjęcia w Gnieźnie, m.in. w katedrze oraz w gminie Kłecko, w jednym z najciekawszych i najbardziej tajemniczych miejsc w Wielkopolsce – na tzw. „Kusiu”. O historii tego miejsca opowiadał – zaproszony do udziału w programie – Karol Soberski, eksplorator i badacz lokalnej historii, a jednocześnie redaktor naczelny portalu informacjelokalne.pl, turystykalokalna.pl i bloga skarbnicatajemnic.pl (poświęconego historii, archeologii i kryminalistyce).

Przypomnijmy. Miejsce zwane „Kuś” znajdujące się niedaleko Gorzuchowa w gminie Kłecko to miejsce gdzie 30 września 1761 roku spalone zostały kobiety posądzone o czary. Zginęło wówczas dziesięć niewinnych kobiet, które, jak głosi dekret sądu kiszkowskiego „zapomniawszy Bojaźni Boskiej i przykazania jego artykułów wiary świętej katolickiej a przywiązawszy się do czarta, którego się na chrzcie wyrzekły i Onego sobie do niegodziwych akcyji i niecnot swoich, które czyniły za pomocnika przybrawszy, wyrzekłszy się Pana Boga i Matki Najświętszej i wszystkich Świętych Pańskich za poduszczeniem tego czarta przeklętego i mając społeczeństwo z nimi tak na Łysej Górze jako i po innych miejscach czarując i czary różnymi zabobonami czyniąc i odprawiając, Najświętsze Sakramenta po kościołach kradły, na proszki paliły po różnych chlewach i różnych miejscach nieuczciwych siekły, krew Przenajświętszą z Komunikantów, raz na okup ludzkiego narodu przez Zbawiciela świata wylaną, drugi raz toczyły, różne Inkantacyje i czary z proszków kobylich łbów, żmijów, wężów i wilczej łapy, którą w Zakrzewie z zabitego wilka urznęły, palonych na wyniszczenie ludzi i bydła czyniły i po różnych miejscach zakopywały i zakładały, komunikanty dwa w szkapiej głowie pod wschodami we dworze, drugie dwa pod progiem idąc do stołowej izby zakopały i inne niegodziwe akcyje z obrazą majestatu Boskiego szkodliwe ludzkiemu zdrowiu i dobytkom ich bezbożnie czyniły i spełniły”.

Kobiety (osiem dorosłych i dwie kilkunastoletnie dziewczynki) oskarżone zostały przez ówczesnych właścicieli Gorzuchowa - bracia: Bartłomiej, Jan i Tomasz Szeliscy. - Czym te kobiety naraziły się panom? - pyta P. Hurlak. - Tego do końca nie wiadomo. Jest kilka wersji. Jedna mówi, że kobiety pomawiano o klęski i nieurodzaje, a inna, że powodem oskarżenia była zemsta jednego z braci, że te kobiety nie chciały mu ulec – wyjaśnia K. Soberski.

Blisko półtoragodzinny pobyt na „Kusiu” zakończył pierwszy dzień zdjęciowy w powiecie gnieźnieńskim. Program w naszym powiecie powstaje przy współpracy Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, kierowanego przez dyrektora Marcina Makohońskiego.

Jutro wyjazd w kolejne miejsca w naszym powiecie o których także opowiadał będzie K. Soberski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.