http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pierwszy rajd rowerowy „Cudze chwalicie, swego nie znacie a przecież ciekawą historie macie” już za nami!

Wyróżniony Fot. B. Krąkowski Fot. B. Krąkowski

W dżdżyste wczorajsze popołudnie na stracie rajdu pojawiło się blisko 70 osób. Pozornie niesprzyjająca pogoda okazała się być bardzo dobra na rowery. Mieszkańcy gminy a także spora grupa gości wyruszyła z kiszkowskiego boiska.


Pierwszym przystankiem był dwór w Rybieńcu, który dzięki uprzejmości właściciela mogliśmy zwiedzić również od środka. Jeden z ładniej odrestaurowanych dworów został wybudowany w 1910 r dla Fryderyka Wendorffa właściciela majątku w Rybieńcu. Kolejnym przystankiem były Łagiewniki i tamtejszy zespół dworsko-parkowy. Uczestnicy zwracali uwagę na charakterystyczną wyspę na przyległym stawie, która służyła jako lodownia właścicielom dworu a także mieszkańcom Łagiewnik. Przejeżdżając przez park mogliśmy z bliska zobaczyć jedno z największych drzew rosnące na terenie gminy Kiszkowo – potężny jesion o obwodzie pnia ok. 530 cm.

Z Łagiewnik udaliśmy się do Myszek gdzie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcia na dworze wybudowanym dla Jańczakowskich w 1878 r. Kolejnym przystankiem było Sławno, gdzie na uczestników czekała bardzo gorąca grochówka, którą mogliśmy zjeść w szkole podstawowej. Ze Sławna pojechaliśmy do Głębokiego, gdzie odwiedziliśmy park i zobaczyliśmy miejsce gdzie stał dwór, który spłonął w 1914 r. W paku co niektórzy spróbowali białych i czarnych morw.

Kolejnym przytkaniem było Charzewo. Dwór w Charzewie został wybudowany w 1905 r dla rodziny Kelm. Nasza wizyta zbiegła się z imprezą urodzinową, która akurat odbywała się we dworze. 89-letniej jubilatce zaśpiewaliśmy głośne „100 lat” i pojechaliśmy na nasz ostatni przystanek w Węgorzewie. Na terenie zespołu dworsko-parkowego przywitał nas obecny właściciel pan Roman Długi. Opowiedział nam nieco o historii budynku, jak obecnie przebiegają prace remontowe pod nadzorem konserwatorskim.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała jednostka OSP z Dąbrówki Kościelnej, która zabezpieczała trasę na skrzyżowaniach oraz sołtys Charzewa pan Marek Masłowski, który tradycyjnie pomagał tym, którym rower odmówił posłuszeństwa.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i udział w rajdzie oraz wszystkim ,którzy pomogli w organizacji tej imprezy rowerowej.

Projekt „Cudze chwalicie, swego nie znacie a przecież ciekawą historie macie” finansowany jest ze środków Działaj Lokalnie IX Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Światowid.

Fot. B. Krąkowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.