Logo
Wydrukuj tę stronę

Brydżyści z Wrześni najlepsi!

Wyróżniony Fot. archiwum Fot. archiwum

W brydża gramy nie tylko towarzysko, lecz przede wszystkim w turniejach i meczach, na których członkowie Polskiego Związku Brydża Sportowego zdobywają punkty klasyfikacyjne tzw. PKL-e. W turniejach  nawet początkująca para ma szanse osiągnąć sukces. W odróżnieniu od szachów, gdzie początkujący gracz nie wygra partii z mistrzem szachowym, para znająca zasady gry w brydża i grająca „towarzysko”  rozgrywa w ciągu zazwyczaj czterech godzin turniej składający się od 26 do 33 rozdań i może w nim uzyskać dobry wynik, czasami nawet go wygrać.


Gdy para ma swój dzień, podejmuje trafne decyzje, przeciwnicy robią więcej błędów, niż zwykle a więc ku zaskoczeniu innych uczestników turnieju – wygrywa tak wielokrotnie zdarzało się w gnieźnieńskim turnieju.  Umiejętności, wiedza i rutyna to jest 50-60 proc, sukcesu, gra przeciwników to kolejne 20-30 proc. i pewien element szczęścia ocenić można na około 20 proc. W sprzyjających okolicznościach można osiągnąć sukces, będąc zupełnie początkującym graczem. Dlatego też Stowarzyszenie Gnieźnieński Brydż – organizator turniejów w Gnieźnie - zachęca „kółkowiczów” do wzięcia udziału w turniejach brydżowych, w których można przede wszystkim podnieść swoje umiejętności.

W pierwszym tegorocznym turnieju brydżowym par, który rozegrany został 2 stycznia w restauracji „Leo Libra” wzięło udział 16 par reprezentujące ośrodki brydżowe Gorzowa, Poznania, Rogowa, Trzemeszna, Wrześni i Gniezna.  Każda z uczestniczących w turnieju par rozegrała 30 rozdań na tzw. „maksy”, gdzie bardzo ważną rolę odgrywa przede wszystkim branie zapisów na swoją stronę, najlepiej jednak, gdy grając „częściówkę” bądź grę „kończącą” rozgrywający weźmie o jedną lewę więcej od pozostałych uczestników turnieju. Najwięcej emocji przy zielonym stoliku przysparzają jednak gry premiowe - szlemiki i szlemy oraz udane obrony tzw. końcówek. Pierwszy tegoroczny turniej należał do bardzo ciekawych a pobrane z sytemu „Pajączek” rozdania przysporzyły doświadczonym zawodnikom sporo trudności.

Turniej z rezultatem 58,48 procent wygrała doświadczona para Wrzesińskiego Klubu Brydża Sportowego Ryszard Szamałek – Wojciech Zimnaik. Drugą lokatę z dorobkiem 57,01 procent wywalczył duet Zbigniew Marciniak – Rafał Mikołajczak (Lokator Gniezno) a trzecią, nagrywając 55,85 procent para Paweł Siwiński (KART-EL Gorzów) – Maciej Szczepański (PAB Poznań/Gniezno).   Czwarte miejsce z wynikiem 55,51 procent wywalczyła para Jan Jarmuż – Piotr Stefański (Forta Rogowo) a piąte z rezultatem 55,44 duet Roman Kujawski – Marek Wojciechowski (Admira Poznań). Szóstą lokatę z dorobkiem 53,23 procent zajęła para Robert Górny – Rajmund Wiśniewski (Forta) a siódmą z rezultatem 52,96 duet Wojciech Kus – Mieczysław Łebedyński). Kolejną pozycję – ósmą z wynikiem 52,65 zajęła niezrzeszona para Robert Góralczyk – Mirosław Jankowski.

Drugi tegoroczny turniej brydżowy par rozegrany zostanie w najbliższy poniedziałek, 8 stycznia o godzinie 17.00 w restauracji „Leo Libra”. Będzie to I tegoroczna edycja Korespondencyjnych Mistrzostw Polaki. W tym popularnym w kraju turnieju uczestniczące w nim pary będą mogły porównać swoje umiejętności z około 700 parami startującymi w tej imprezie. Do udziału w turnieju zapraszamy wszystkich znających zasady gry w brydża a zwłaszcza studentów gnieźnieńskich uczelni oraz tych brydżystów, którzy swego czasu grywali w brydża w czasie szkolnym i studenckim.
Informacjelokalne.pl