http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Brydżyści rozegrali ostatni turniej

Wyróżniony Brydżyści rozegrali ostatni turniej

W ostatnim, 52 tegorocznym turnieju brydżowym par, który rozegrany został 27 grudnia w restauracji „Leo Libra” wzięło udział 17 par reprezentująca sekcje brydża sportowego Poznania, Rogowa, Trzemeszna, Wrześni i Gniezna. Uczestnicy rozegrali 26 rozdań, które przed turniejem zostały pobrane z sytemu „Pajączek”. Turniej grany był na „maksy”, gdzie bardzo ważną rolę odgrywa strategia. Należy koniecznie analizować, co w danym rozdaniu zagra  „sala” i na podstawie tego podejmować decyzje dotyczące licytacji i rozgrywki.


Jeżeli widzisz, że na skutek błędu w licytacji znaleźliście się z partnerem w kompletnie nonsensownym kontrakcie (np. gracie „częściówkę”, podczas gdy widać, że końcówka jest „do rzucenia” i trudno jej było nie wylicytować) rozgrywaj tak jakby to był jedyny sensowny kontrakt. Można np. przyjąć założenie, że atuty u przeciwników dzielą się 5 do 0 i wszyscy będą przegrywali końcówkę. Zacząć więc należy od impasu np. waleta, który w zwykłej sytuacji byłby zagraniem pozbawionym logiki. Nie ma, bowiem już większego znaczenia w turnieju na zapis maksymalny czy przegrasz zalicytowaną częściówkę skoro inni uczestnicy turnieju i tak powygrywają końcówkę. A czasem uda ci się jako jedynemu na sali wziąć np. 10 lew i zamiast zupełnego, zera wziąć pełnego maksa. Ważną rolę w tego typu turniejach odgrywa również licytowanie opłacalnych kontraktów w obronie.  

W turnieju tym wiele rozdań okazało się bardzo trudnych technicznie zwłaszcza w obronie i tym samym przysporzyły sporo kłopotów renomowanym parom startującym w gnieźnieńskim turnieju. W turnieju, niespodziewanie ale zasłużenie  z rezultatem 69,05 procent zwyciężyła para Stanisław Kowalczewski (PAB Poznań/Gniezno) – Wojciech Kordys (niezrzeszony). Drugą lokatę z dorobkiem 61,90 procent zajęła para Roman Kujawski – Marek Wojciechowski (Admira Poznań). Trzecie miejsce, nagrywając 60,71 procent wywalczyła para Janina Winnowicz – Andrzej Winnowicz (Lokator Gniezno) a czwarte z dorobkiem 59,29 procent przypadło parze Ryszard Szamałek – Wojciech Zimniak (Wrzesiński Klub Brydża Sportowego). Piąte miejsce uzyskując 56,54 procent wywalczył duet Zbigniew Marciniak – Rafał Mikołajczak (Lokator), szóste natomiast z rezultatem 55,71procent duet Robert Górny – Rajmund Wiśniewski (Forta Rogowo). Miejsce siódme z dorobkiem 53,57 procent zajęła para Jan Cieśliński (Dąbrówka MBIT Problems Poznań) – Leszek Nowakowski (Lokator) a ósmym miejscem osiągając 50,49 procent podzieliły się dwie pary: Adam Hoffmann – Marian Wierszycki (Admira) i Andrzej Chudy – Marek Piechociński (Chaos Gniezno).

Kolejny turniej brydżowy par rozegrany zostanie wyjątkowo w najbliższy wtorek, 2 stycznia 2018 roku o godz. 17.15 w restauracji „Leo Libra” przy ulicy Spichrzowej. Stowarzyszenie Gnieźnieński Brydż – organizator turniejów w Gnieźnie – zachęca do udziału w turniejach „kółkowiczów” oraz uczniów szkół, studentów gnieźnieńskich uczelni, oraz  brydżystów, którzy swego czasu grywali w brydża w czasie szkolnym i studenckim.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.