http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gniezno - miasto malowane

Wyróżniony Gniezno - miasto malowane

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie otworzyło ekspozycję pt. „Gniezno w malarstwie, rysunku, grafice”. Znajdziemy na niej prace plenerowe, które zostały stworzone w XIX i XX wieku przez takich malarzy, jak Leona Wyczółkowskiego czy  Henryka Musiałowicza.


Dla wszystkich odwiedzających, ta wystawa z całą pewnością może stanowić swoistą kolorową alternatywę dla szarości tej jesieni, która zagościła na dobre za oknami. – Na tej wystawie mamy dzieła sztuki, których tematem przewodnim jest Gniezno, a głównie dominuje w tych pejzażach katedra gnieźnieńska i większość tej ekspozycji zawiera właśnie jej różne ujęcia – opowiada Dariusz Stryniak, kurator wystawy.

– To nie dziwi, bo katedra jest najbardziej charakterystycznym punktem Gniezna i większość tych dzieł sztuki, jakie znajdują się tutaj, w zbiorach Muzeum Początków Państwa Polskiego to są prace, które tworzyli artyści przyjezdni. Katedrę malowali lub rysowali z różnych jej ujęć, od jeziora Jelonek, od Doliny Pojednania. Ta wystawa celowo pokazuje te zestawione ze sobą pejzaże miejskie pokazujące tę katedrę, żeby ukazać jednocześnie, jak najrozmaitsi artyści podchodzili do tego tematu i jak różne realizacje plastyczne w efekcie ich pracy powstały – zauważa D. Stryniak.

Prace powstawały na przestrzeni 160 lat, a ostatnie zakupiono w latach osiemdziesiątych XX wieku. – Najstarsza praca jest z lat dwudziestych XIX wieku i ogólnie możemy powiedzieć, że jeśli chodzi o ten XIX wiek, to głównie pokazujemy tu ryciny, grafiki i rysunki. W XX wieku zaczyna już dominować tutaj malarstwo i wreszcie mamy część poświęconą temu malarstwu, które obywało się podczas organizowanych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku w Gnieźnie plenerów malarskich i to już są trochę inne pejzaże – dodaje kurator ekspozycji.

Na obrazach znajdziemy też inne widoki, zarówno kościołów, m. in. fary, św. Jana czy klasztoru franciszkańskiego, jak również dzieła pokazujące zaułki, podwórka i inne widoki z miasta. – To co może być najbardziej przyciągające, to jest chyba akwarela Leona Wyczółkowskiego z 1910 roku, która widzimy na głównym plakacie tej wystawy, tam mamy widok Gniezna od strony jeziora Jelonek i do tego są dwa pejzaże miejskie szkicowane tuszem autorstwa Henryka Musiałowicza. Do tego dochodzą prace Władysława Uklei, czyli bardzo znanego kolorysty z lat trzydziestych XX wieku. Wymieniłbym może jeszcze Franciszka Frankowskiego, Władysława Trelewskiego, Wojciecha Podlaszewskiego, Henryka Kujawskiego i Jana Łukasika – dodaje D. Stryniak.

Wystawę można oglądać w jednej z górnych sal wystawowych do 3 lutego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.