http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Niepodległość to wysiłek wielu pokoleń Polaków

Wyróżniony Niepodległość to wysiłek wielu pokoleń Polaków

Były odznaczenia dla osób zasłużonych oraz spektakl historyczny przygotowany przez uczniów - w taki sposób władze powiatu gnieźnieńskiego uczciły obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


W sobotnie popołudnie w auli szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie odbywała się uroczysta akademia z okazji przypadającej rocznicy 100-lecia polskiej niepodległości. – To dla Polaków jest jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów wysiłkiem wielu pokoleń Polaków nasz kraj odzyskał swoją niepodległość i suwerenność. Jak często podkreśla pan prezydent Andrzej Duda, historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny  trud Polaków zamieszkujących tereny Rzeczpospolitej, jak również i tych przebywających na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej więzi politycznej – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

– Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań i represji ze strony zaborców byli jednak w stanie rozwinąć tę naszą narodową tożsamość, a potem przekazali ją przyszłym pokoleniom, które już żyły w wolnej Polsce. Odzyskanie niepodległości to także piękny przykład poświęcenia i działania na rzecz wspólnoty – dodaje B. Tarczyńska.

Starosta gnieźnieńska w obecności zebranych wyróżniła Zdzisława Okrasińskiego i Tadeusza Musiała odznaczeniami Godłami Promocyjnymi Powiatu Gnieźnieńskiego, a także członków oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie – medalami wybitymi z okazji 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz odzyskania przez Polskę niepodległości.  

Na koniec wystawiono spektakl historyczny przygotowany przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. – To jest przedstawienie pt. „Piękna Niepodległa”, występuje w nim 60 licealistów, to spora grupa i myślę, że ten program w wielu miejscach nas zaskoczy, ale też zachwyci – mówi Paweł Matkowski, dyrektor placówki, w której od miesiąca trwały przygotowania do tego wydarzenia.

– Najpierw przeprowadziliśmy wśród uczniów mały casting, w którym wybraliśmy tych uczniów, którzy dziś wystąpią w tej uroczystości. Mieliśmy bardzo dużo chętnych, z których wyłoniliśmy aktorów występujących w scenach militarnych, a także statystów i osób śpiewających w chórze – zauważa opiekunka przedsięwzięcia, Ewa Mundt, nauczyciel historii w I LO.

O czym sztuka opowiada? – To jest taka bardzo inscenizacja, która stanowi taką poetycką wędrówkę w czasie. Uczniowie wcielają się w role słynnych poetów, pisarzy i mamy też elementy batalistyczne, a do tego elementy taneczne i to czyni z tego przedstawienia bardzo ciekawe przedstawienie o Polsce sprzed 100 lat – dodaje E. Mundt.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.