http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Starość nie jest chorobą”

Wyróżniony „Starość nie jest chorobą”

Dziś miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019 na Gnieźnieńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Inicjatywa wciąż cieszy się rosnącym zainteresowaniem, a dzięki niej chyba coraz większa liczba seniorów jest aktywna.


Na wykłady będzie łącznie uczęszczało 170 osób, w tym 20 nowych słuchaczy i tak samo jak każda uczelnia, ta też będzie miała kilka nowych propozycji dla swoich studentów. – To jest trzynasta inauguracja i przyznam, że jest coraz trudniej, coraz więcej nerwów towarzyszy organizowaniu tego wszystkiego, bo rzeczywiście co roku mamy coraz większe grupy seniorów – uważa Danuta Wiśniewska, prezes Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Gnieźnie. – Wśród nowych studentów, mamy państwa, którzy aktywnie działali społecznie, więc będą takim dobrym narybkiem do pracy na uniwersytecie i myślę, że plany też mamy szerokie. Chcemy bardzo ładnie rozwinąć zainteresowania ptakami, ornitologią i mamy takiego świetnego wykładowcę, młodego człowieka, leśnika, znanego pasjonata, pana Bartosza Krąkowskiego – zapowiada D. Wiśniewska.

To nie jedyne nowe propozycje. – Jeżeli chodzi o teologię, to wprowadzamy temat konkretny na cały rok akademicki, to jest Biblia i chcemy rozpoznać ten dokument tak już bardzo dokładnie. Będzie też historia muzyki, bo to się tez podoba i nie może zabraknąć też tematu związanego ze zdrowiem – opowiada prezes GUTW, która tłumaczy, że ono nie opiera się tylko na zdrowym żywieniu. – My konkretnie tutaj myślimy o dietetyce dla seniora, ale rzeczywiście pomyślanej zdrowo, bez jakiś środków chemicznych i bez innych dodatków niepotrzebnych, tak żeby organizm sam mógł podziałać i trzymać się zdrowo. Ja często jednak powtarzam też taką informację, że starość nie jest chorobą i że tylko w tym czasie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wielu chorób, więc musimy tego unikać – dodaje D. Wiśniewska.

Po zakończeniu dzisiejszej inauguracji roku akademickiego w siedzibie Gnieźnieńskiego Uniwersytecie Trzeciego Wieku, czyli w holu głównym Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie miał miejsce wernisaż wystawy. – To jest wystawa prezentująca moją zabawę z pędzelkiem i farbami, a zacząłem to mniej więcej 10 lat temu i ja tak sobie spędzam swój wolny czas przy płótnie. Maluję, co się zdarzy i to, co mi utkwiło w pamięci sprzed lat i to, co niedawno zobaczyłem. Częścią obrazów obdarowałem już rodzinę, a teraz musiałem to od nich na chwilę ściągnąć, żeby pokazać to tutaj wszystkim – mówi Zenon Stefański, który przekonuje z satyrycznym przesłaniem, że tych studiów nie trzeba szybko kończyć. – To jest dobry pomysł, bo ja już 10 lat tutaj studiuję, inni porobili w tym czasie po trzy fakultety, a ja ciągle jestem na początku i to mi się podoba – wyznaje żartobliwie, z bardzo charakterystyczną artystyczną szczerością.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.