http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

W Gnieźnie powstaje nowy pomnik!

Wyróżniony W Gnieźnie powstaje nowy pomnik!

Dziś przed południem rozpoczęło się montowanie Pomnika Opatrzności Bożej, którego odbudową zainicjowało w naszym mieście Towarzystwo Miłośników Gniezna. Obelisk powinien zostać osadzony w całości na swoim miejscu dziś przed zmrokiem.


Monument usytuowano w miejscu historycznym, gdzie wcześniej stał przez blisko 170 lat, a więc na zjeździe z wiaduktu kolejowego między wylotami w ulicę Dworcową i ulicę Warszawską. Sama inicjatywa jego odbudowy była dość trudnym pod względem proceduralnym przedsięwzięciem z uwagi na to, że jako pomnik nieistniejący nie mógł on widnieć w rejestrze zabytków. – Stąd właśnie było trudno nam uzyskać środki ministerialne i z tego powodu również otrzymaliśmy odmowną odpowiedź z niemieckiego ministerstwa kultury i mediów, do którego się zwróciliśmy – tłumaczy Jan Socha, prezes Towarzystwa Miłośników Gniezna, które rozprowadzało m. in. cegiełki w formie pocztówek, za których pomocą namawiano gnieźnian do finansowego wsparcia inicjatywy. – Zbieramy pieniądze od 2014 roku. W pierwszej kolejności była opracowana dokumentacja, za którą zapłaciła nasza organizacja Tak naprawdę znaczące środki zaczęły do nas płynąć w tym roku, bo trochę żeśmy zintensyfikowali tę zbiórkę. Były wpłaty znaczące, bo nawet 50 tysięcy złotych, 10 tysięcy, 4 tysiące, 2 tysiące – wymienia prezes TMG.

Całość inwestycji przekracza jednak nieznacznie 160 tysięcy złotych. – Nie musieliśmy całe szczęście takiej kwoty położyć na stół, bo materialnie udało się nam zdobyć wielu sponsorów, którzy dostarczają nam beton, sprzęt, wykonawstwo i w ten sposób np. otrzymujemy parkan okalający oraz fundament pod ten pomnik  Wierzę, że jak ten monument już stanie, to wtedy będzie już inne podejście mieszkańców do tego tematu i szybko się uda nam do końca tę brakującą kwotę blisko 50 tysięcy złotych uzbierać  – mówi J. Socha.

Wykonawcą monumentu jest firma Concraft z Bielska Białej, a jego posadowienie pod nadzorem wykonawcy powierzono firmie Ignasiak z Gniezna.

Pomnik ówcześnie postawiono w 1773 roku, a jego fundatorem był mieszczanin Piotr Gostomski, który symbolicznie postanowił zawierzyć losy miasta Bożej Opatrzności, a monument został uznany szybko za symbol walki narodu polskiego z zaborcami. Został zburzony przez żołnierzy niemieckich w 1940 roku.

– Ten pomnik ma swoją historię, bo przychodzili tu mężczyźni udający się na wyprawy wojenne, na wszystkie powstania. Pod pomnikiem bywała również młodzież, która przychodziła tu po majówkach z Dalek, śpiewając „Kiedy ranne wstają zorze”. On utkwił w pamięci mieszkańców, tym starszym szczególnie, którzy jeszcze pamiętają jego istnienie w tym miejscu przed wybuchem II wojny światowej. Dlatego właśnie zwracano się często do nas, jako Towarzystwa Miłośników Gniezna o podjęcie się jego odbudowy – przypomina J. Socha.

2 komentarzy

 • Grzegorz Szałkiwicz
  Grzegorz Szałkiwicz piątek, 08, listopad 2019 23:43 Link do komentarza Raportuj

  Mieszkam w Gnieżnie od 8 lat i gdy zobaczyłem ten pomnik to zainteresowała mnie Historia tego miejsca, jak bym wiedział o zbiórce
  NAPEWNO bym pomógł w realizacji tego Pomnika... takie inicjatywy mieszkańców uważam za Postawę Prawdziwych Patriotów i Polaków którzy dbają o Historie i Pamięć ludzi którzy WALCZYLI ZA NASZ KRAJ !!!

 • radek
  radek poniedziałek, 05, listopad 2018 17:12 Link do komentarza Raportuj

  nie ma na co pieniędzy wydać...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.