http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Powstańcze murale na trasie S5

Wyróżniony Powstańcze murale na trasie S5

Na nasypach przy drodze ekspresowej S5 wiodącej z Gniezna do Mielna i z Mielna do Gniezna wymalowano cztery murale w kształcie stożkowej z napisem „100-lecie Powstania Wielkopolskiego”. W taki sposób władze powiatowe chcą promować w publicznej przestrzeni bohaterski zryw mieszkańców ziemi gnieźnieńskiej z przełomu 1818/1919 roku. Akcję wsparły: gmina Kłecko, gmina Gniezno, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego.


Starostwo Powiatowe w tym roku prowadziło szereg innych działań upamiętniających powstanie wielkopolskie, m. in. konkurs ogólnopolski dla szkół podstawowych pod hasłem „Tu powstała Polska. Tu zwyciężyła Polska”. – To jest wydarzenie, które dla Wielkopolan jest bardzo oczywiste i znane powszechnie, ale dla innych już trochę mniej. Przez właśnie takie akcje chcemy promować i utrwalać wiedzę o naszych bohaterach z powstania wielkopolskiego, bo jesteśmy to winni naszym przodkom i dzisiaj oddajemy im wdzięczność w formie pamięci. Akcja, która przeprowadziliśmy w tej chwili na S5 w postaci tych murali, tak jak było to przy jubileuszu Chrztu Polski, w  tej samej technice spowoduje, że będą one widoczne nie tylko dla kierowców z terenu powiatu, ale przejeżdżających tą drogą mieszkańców całej Polski – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieńska.

– Jest cały szereg innych przedsięwzięć, która za zadanie mają upamiętnianie zwycięskiego powstania i jego bohaterów, którzy przelewali swą krew za odradzającą się Ojczyznę. Gdyby nie powstanie wielkopolskie, to według wielu uczonych Wielkopolska na pewno by się nie znalazłaby w granicach Polski, a po drugie ci powstańcy po działaniach zakończonych na ziemiach wielkopolskich brali udział w odbudowie naszej Ojczyzny, w wojnie polsko-bolszewickiej czy powstaniach na Śląsku, a później ogromną role pełnili w różnych urzędach czy pełnili inne ważne funkcje – podkreśla Tadeusz Musiał, prezes Towarzystwa pamięci Powstania Wielkopolskiego.      

Murale powstańcze będą widoczne na trasie S5 przez najbliższe 3 lata. Zostały pokryte specjalną powłoką antygraffiti w celu zabezpieczenia przed ewentualnymi aktami wandalizmu lub procesem naturalnej ścieralności. – Podobny baner, taki duży sitodruk jest wywieszony na budynku Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. On przedstawia ten sam projekt, który został umieszczony na muralach wymalowanych w tych czterech miejscach na trasie S5, więc mogą go już zobaczyć także mieszkańcy przechodzący lub przejeżdżający przez ulicę Jana Pawła II w Gnieźnie – dopowiada Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.  

W akcję włączyły się także dwie gminy z powiatu gnieźnieńskiego, które oprócz dofinansowania przedsięwzięcia, którego efektem są murale na S5, mogą pochwalić się własnymi inicjatywami propagującymi pamięć powstańczą. – My mamy szkołę w Dębnicy, która trochę przypominała czasy powstania wielkopolskiego i postanowiliśmy, że ona będzie o tym powstaniu przypominała w inny sposób – podkreśla lokalne działania na swoim terenie Adam Serwatka, burmistrz miasta i gminy Kłecko. – Oddajemy do użytku w roku 100-lecia powstania wielkopolskiego nową szkołę, którą rozbudowaliśmy o nowe sale dydaktyczne, o nową salę do zajęć wychowania fizycznego, która najprawdopodobniej nadamy niebawem imię związane z powstaniem wielkopolskim – dodaje A. Serwatka.

Urząd Gminy Gniezno postanowił natomiast wesprzeć budowę pomnika w Zdziechowie. – Ja nie chcę tutaj mówić o kosztach, bo to ostatecznie będzie dopiero wiadome, gdy pomnik powstanie. Część pieniędzy pochodzi ze sprzedaży cegiełek komitetu budowy pomnika, a resztę pieniędzy dołoży gmina. Pomnik będzie bardziej okazały od tego, który stoi do tej pory – tłumaczy Anna Pacholczyk, sekretarz Urzędu Gminy Gniezno. – Forma zostanie zachowana, ale pomnik będzie wyższy i orzeł będzie większy, a ze starych elementów pozostanie tablica upamiętniająca osoby, które zginęły podczas powstania wielkopolskiego w Zdziechowie. Pomnik zostanie odsłonięty 30 grudnia, a w uroczystości ma wziąć udział  Ksiądz Prymas – zapowiada A. Pacholczyk.  

Na zakończenie dzisiejszego spotkania zorganizowanego w Starostwie Powiatowym, Beata Tarczyńska wręczyła Tadeuszowi Musiałowi medal wybity w tym roku 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz odzyskania przez Polskę niepodległości.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.