http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zabytków techniki jest coraz więcej

Wyróżniony Zabytków techniki jest coraz więcej

Do swoich wnętrz w niedzielne popołudnie zaprosiło gnieźnian Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, w której otworzono wystawę poświęconą czarnej fotografii. Na gości, oprócz zwiedzania czekał piknik rodzinny pod gołym niebem z kiełbaską z grilla i żywą ekspozycją z motocyklami, które zaparkowano na zewnątrz.  


Stałą ekspozycję Muzeum Zabytków Kultury Technicznej tworzą głównie zabytkowe samochody i motocykle, a także mini wystawy dawno zapomnianych lamp naftowych,  maszyn do pisania, aparatów telefonicznych, samowarów do parzenia herbaty i kawy czy radioodbiorników i radionadajników oraz różnych innych urządzeń. – Z nowości, które prezentujemy od dzisiaj, to jest wystawa fotograficzna. Pokazujemy tutaj wnętrze fotograficzne, czyli ciemnię, w której pokazujemy powiększalniki, są tez rzutniki. W specjalnie przygotowanej gablocie natomiast jest mała wystawa, na której prezentujemy starą fotografię, czyli pokazywana jest stara metoda fotografii otworkowej, z której kiedyś wszyscy korzystali, a dziś prawie nikt nawet o tym nie pamięta. W tamtych realiach aparat fotograficzny mogło stanowić nawet pudełko od zapałek, do którego przykłada się film światłoczuły, to trzeba naświetlić odpowiednio i w taki sposób wywołujemy sobie zdjęcia, a my dla chętnych mamy przygotowany nawet plener, w którym taką małą sesję można sobie sprawić w strojach z tamtej epoki – opowiada Mariusz Jopa, wiceprezes Klubu ClassiC MC Poland.

– Na stałych ekspozycjach nasi zwiedzający na nowo odkrywają to wszystko, co jest związane z rozwojem naszej techniki, bo są tutaj żelazka, mnóstwo aparatów fotograficznych, które dołączyły do tej wystawy, którą dzisiaj uruchomiliśmy, ale bogato prezentują się także telefony, samowary, lampy naftowe czy maszyny do pisania, a nade wszystko jest motoryzacja, stare motocykle i samochody – mówi M. Jopa, który przypomina, co cieszy się wśród tych największych artefaktów największym zainteresowaniem. – Największą tutaj uwagę przykuwają na pewno nasze Sokoły, bo to są przedwojenne polskie motocykle i ich do dziś dość mało się zachowało, u nas stoją aż trzy, a najstarszy został wyprodukowany w 1929 roku – dodaje.

Po zwiedzaniu, była także okazja, by spędzić parę chwil pod gołym niebem. – Naszych gości, jak już skończą zwiedzanie i przyjdą do nas, następnie zapraszamy do namiotu, choć pogoda sprzyja, bo pięknie dziś świeci słońce, mamy kawę i herbatę, a do tego jest kiełbaska z grilla. Przy okazji możemy sobie obejrzeć motocykle, które zaparkowały przed naszą siedzibą, można pooglądać, trochę popytać i porozmawiać na ich temat. One cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem, bo ludzie pytają o rocznik, pojemność, długość restaurowania, bo niektórzy zapewne sobie marzą o tym, żeby sobie zaparkować w garażu taki stary motocykl – uważa Michał Turkowski, który opiekuje się częścią zewnętrzną zorganizowanego pikniku rodzinnego w Muzeum Zabytków Kultury Technicznej przy ulicy Wrzesińskiej, na terenie dawnych koszar wojskowych.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.