http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Powstanie Wielkopolskie przepustką do Gniezna

Wyróżniony Powstanie Wielkopolskie przepustką do Gniezna

Finaliści konkursu „Tu powstała Polska - Tu wygrała Polska” są już w Gnieźnie. W ramach nagrody będą spędzać tu trzy dni pełne atrakcji i wycieczek śladami Powstania Wielkopolskiego.


Goście zawitali do Gniezna w środę pod wieczór i rozpoczęli swoją przygodę z naszym miastem od spotkania integracyjnego w wiacie edukacyjnej „Gajówka” na terenie Nadleśnictwa Gniezno. – To jest bardzo przyjemny dla nas moment, jako organizatorów tego konkursu i witamy ich dziś w taki sposób, żeby zapamiętali to miejsce, żeby wynieśli jak największe wrażenia ze swojego pobytu w Gnieźnie – mówi Beata Tarczyńska, która osobiście powitała przedstawicieli czterech najlepszych uczestników tego konkursu. – Mamy drużyny z całej Polski, a więc dzieci z miejscowości: Piła, Baby, Szczecinek, Skaryszewo. Potem będziemy czekać jeszcze na drużynę z Ełku, która dojedzie z małym opóźnieniem, bo mieli najdalej, a od jutra czeka ich wszystkich mnóstwo atrakcji. Nie może zabraknąć zwiedzania naszej katedry, ale pojadą również do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu i Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu – dodaje B. Tarczyńska.

Najpierw jednak trzeba się było bliżej poznać, choć niektórzy mieli okazję zrobić to już wcześniej, na trasie, bo spotkali się podczas przerwy obiadowej, którą sobie zrobili w tym samym miejscu, zupełnie przypadkowo. – Wiemy, że dwie grupy już miały okazję pochodzić sobie trochę po naszym mieście, bo przyjechali najwcześniej i jak słyszeliśmy, już pierwsze króliki odkryły – zauważa Agnieszka Rzempała-Chmielewska, zastępca dyrektora Wydziału Promocji, Kultury, Techniki i Sportu w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. – Postanowiliśmy, że oficjalnie zaczniemy od spotkania integracyjnego w „Gajówce” i tu wszystkie te dzieci będą mogły się zapoznać ze sobą. Na początek małe szkolenie z Grupą Rekonstrukcji Historycznych „Garnizon Gniezno”, gdzie nauczą się musztry, poznają umundurowanie i tajniki wojska. Potem będzie trochę czasu na zabawę i na to, żeby usiąść wspólnie przy ognisku z kiełbaską – opowiada A. Rzempała-Chmielewska.

Korzystając z okazji zapytaliśmy zwycięzców całej zabawy, czyli przedstawicieli Stowarzyszenia Skaryszewo, którzy przygotowali spot promujący 100-lecie Powstania Wielkopolskiego, który spodobał się najbardziej komisji oceniającej wszystkie nadesłane zgłoszenia do konkursu. – To wszystko, co nasze dzieci zgromadziły na potrzeby tego konkursu i spotu, który potem wyprodukowaliśmy, na pewno poszerzyły ich wiedzę. Musieliśmy wspólnie sięgnąć do historii zaborów i tak dalej, a to są dopiero dziewczęta z III i IV klasy i one nie bardzo jeszcze wiedziały, o co chodzi w tych tematach. One teraz wiedzą, że w okresie zaborów polscy żołnierze byli wcielani do wojsk obcych narodów i że cała I wojna światowa spowodowała, że Polacy strzelali do siebie i że to były czasy bardzo trudne i to zwycięstwo w powstaniu wielkopolskim było bardzo budujące, a my skupiliśmy się najbardziej na jego przywódcach – mówi Maria Ostrowska, trener warsztatów twórczych w Stowarzyszeniu Skaryszewo pod Warszawą.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.