http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dlaczego wójt Łozowski rzucał owcą? Wielkie emocje w Owieczkach, czyli jak ustanowiono 6 rekordów świata!

Wyróżniony Dlaczego wójt Łozowski rzucał owcą? Wielkie emocje w Owieczkach, czyli jak ustanowiono 6 rekordów świata!

Mieszkańcy gminy Łubowo kolejny raz mogli rywalizować miedzy sobą w II Turnieju Sołectw Gminy Łubowo organizowanym wspólnie przez WKS Owieczki i gminę Łubowo. Przy okazji Turnieju oczy całej gminy, a może i świata skierowane były na organizowane II Mistrzostwa Świata w Rzucie Owcą. Piękna pogoda pozwoliła na fantastyczną rodzinną zabawę.


Zawody rozpoczęły się od oficjalnego otwarcia szatni przy boisku w Owieczkach przez Andrzeja Łozowskiego, wójta gminy Łubowo wraz z Mateuszem Cieślińskim, prezesem WKS Owieczki oraz Markiem Kropidłowskim, honorowym prezesem tego klubu. Szatnie przy okazji zawodów były bardzo dobrym zapleczem organizacyjnym, a na co dzień służyć będą drużynie WKS Owieczki. Po części oficjalnej do boju ruszyły sołectwa i „owcomioci”.

Turniej sołectw rozpoczął się od strzałów i rzutów. Strzelano piłką do mini bramki i wiatrówką do tarczy, a rzucano ringo i piłką tenisową do celu. Regulamin został napisany w ten sposób, żeby w konkurencjach brały udział wszyscy, od najmłodszych do najstarszych, kobiety i mężczyźni. Rzut ringo okazał się dość trudny, ale to Wierzyce okazały się najlepsze i wygrały z wynikiem 5 udanych rzutów. Rzut piłkami tenisowymi to aż 4 liderów – Lednogóra, Wierzyce, Imielenko i Owieczki. Strzały do mini bramki należały od początku do dwóch zespołów – Strychowa i Żydówka – ostatecznie wygrali ci pierwsi 12:11. Aż żal, że Pan Radek z Łubowa nie zebrał pełnej drużyny. Niestety regulamin nie pozwolił uznać jego 12 trafień mimo, że zgłaszał się do strzałów m.in. jako Joanna i Bożena, w co organizatorzy nie chcieli za bardzo uwierzyć. Strzały z wiatrówki udowodniły, że MON może szukać wsparcia w gminie Łubowo. Bez zbędnego przygotowania ponad 30 punktów zdobyły drużyny Żydówka, Imielenka i Pierzysk. Bardzo dobrze strzelają też w Myślęcinie i Strychowie. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że wszyscy trenują tylko do tarczy…

Konkurencje rozgrzewkowe zakończyły się, a do gry weszły konkurencje stricte sportowe, gdzie liczyła się szybkość, spryt, technika i siła. Na początek slalom niespodzianka. Polegał on na przebiegnięciu slalomu z piłką i powrocie na monocyklu przy wsparciu 2 zawodników. Bezkonkurencyjne Strychowo z czasem 13, 47 s o prawie 5 sekund wyprzedziło drugie Owieczki. Następnie w planie był drużynowy rzut owcą. Niczym polska drużyna skoczków narciarskich Strychowo pokonało konkurencję. Nie można się temu dziwić, gdyż swojej drużynie mają rekordzistę świata w tej konkurencji. W skokach w workach znów Strychowo zaprezentowało fantastyczny czas 39,52 s, a Żydówko ze stratą nieco ponad jednej sekundy musiało zadowolić się 2 miejscem. W międzyczasie inne zespoły przetaczały oponę od traktora. Wystawiono najsilniejszych. Usainem Boltem tej konkurencji okazał się Radek z Lednogóry, który jako jedyny zszedł poniżej 10s i niewiele zabrakło, aby pokonać kolejną magiczną granicę 9 s. – czas 09:18s.

Ostatnią konkurencją turnieju sołectw było przeciąganie liny. Nie zawiedli faworyci – zwycięzcy z poprzedniego roku. Żydówko bezkompromisowo pokonywało wszystkie przeszkody, by w finale pokonać 2:0 Owieczki. Ostatecznie II Turniej Sołectw gminy Łubowo zakończył się zwycięstwem Strychowa (89 pkt.), a na podium załapały się jeszcze drużyny Owieczek (83 pkt.) i Żydówka ( 79 pkt). Wszyscy bawili się wyśmienicie, dzieci spędzały dużo czasu na zamku dmuchanym, zajadając się w między czasie watą cukrową, a dorośli z miską grochówki przygotowywali się do Mistrzostw Świata w Rzucie Owcą.

Ostateczna klasyfikacja II Turnieju Sołectw Gminy Łubowo:
1. Strychowo - 89 pkt.
2. Owieczki - 83 pkt.
3. Żydówko - 78 pkt.
4. Lednogóra - 68 pkt.
5. Pierzyska - 59 pkt.
6. Imielenko - 58 pkt.
7. Myślęcin - 49 pkt.
8. Wierzyce - 42 pkt.
9. Łubowo - 28 pkt.

II Mistrzostwa Świata w Rzucie Owcą
Jedyna w swoim rodzaju dyscyplina wywodzi się z Owieczek. To podobno tutaj jeden z Piastów nie mając co zrobić z owczą skórą, napompował ją i wyrzucił. Rzut był na tyle fantastyczny, że niepisanymi źródłami jego legenda sięga aż do dziś. Również niepisane źródła mówią, że potem jakiś Bryt kopnął napompowaną skórę i tak powstała piłka nożna. Zarząd WKS Owieczki jak widać ceni sobie niepisane źródła i obie te dyscypliny upamiętnia obecnie, organizując Mistrzostwa w Rzucie Owcą i grając w lidze piłkarskiej.

Początkowo rywalizowali głównie młodsi zawodnicy. Rzuty były dalekie już w tych kategoriach. Wśród dziewcząt do lat 11 zwyciężyła Martyna Pieczyńska z Rybitw. Rzut na odległość 6 metrów pozwolił na ustanowienie rekordu świata w tej kategorii. Wśród najmłodszych chłopców najlepszy był także reprezentant szkółki owcomiotów z Rybitw – Jędrek Anglart który rekord świata w tej kategorii ustanowił rzutem na odległość 7,4 m. Zaledwie 10 cm zabrakło Kacprowi Niklasowi z Owieczek do pobicia wyniku.

Rzuty w kategorii 12-15 lat pozwoliły zobaczyć najzdolniejszą w tej dyscyplinie młodzież. Wynik młodziutkiej Magdaleny Ciechanowskiej z Pierzysk (9,4 m) daje nadzieje na szybkie pobicie rekordu świata kobiet w kategorii open (9,8 m). W swojej kategorii Magdalena miała 2,4 m przewagi nad drugą zawodniczką. Wśród chłopców wygrał wychowanek męskiej szkoły owcomiotów ze Strychowa. Wynikiem 11,1 m mógłby zawstydzić niejednego dorosłego. To także rekord świata w tej kategorii wiekowej. W rywalizacji otwartej kobiet po zaciętym boju zwyciężyła Justyna Machowska z Pierzysk.

Dwa rzuty na rekordową odległość 9,8 m zapewniły jej zwycięstwo, mimo że współrekordzistką świata została też pani sołtys Imielenka – Hanna Pieśniewska-Kazimierczyk – która złoto przegrała drugim krótszym rzutem. Rywalizacja Mężczyzn długo oscylowała w granicach 10-12 metrów, aż rzucać zaczęli zawodnicy Strychowa. Mistrz Świata z poprzedniego roku jest tam chyba profesorem w tej dyscyplinie, a w nieautoryzowanym wywiadzie mówił, że jego inspiracją jest Anita Włodarczyk. Trzech reprezentantów Strychowa w komplecie stanęło na podium, a mistrz Arkadiusz Kościański nie tylko obronił tytuł, ale poprawił własny rekord świata z poprzedniego roku osiągając 18,4 m. Kolejne miejsca należały do Pawła Goździewskiego (15,3 m) i Dariusza Woźniaka (14,7 m).

Wyniki II Mistrzostw Świata w Rzucie Owcą
W kategorii Dziewczynki do 11 roku życia:
1. Martyna Pieczyńska - Rybitwy - 6,0 m (WR)
2. Agata Pruchniewicz - Pierzyska - 4,9 m
3. Weronika Cegielska - Strychowo - 4,7 m

W kategorii Chłopcy do 11 roku życia:
1. Jędrek Anglart - Rybitwy - 7,4 m (WR)
2. Kacper Niklas - Owieczki - 7,3 m
3. Łukasz Kubacki - Lednogóra - 6,5 m

W kategorii Dziewczynki 12-15 lat:
1. Magdalena Ciechanowska - Pierzyska - 9,6 m (WR)
2. Natalia Bartz - Owieczki - 7,2 m
3. Amelia Bor - Wierzyce - 7,1 m

W kategorii Chłopcy 12-15 lat:
1. Mikołaj Latała - Strychowo - 11,1 m (WR)
2. Patryk Grenda - Owieczki - 9,3 m
3. Igor Szymalak - Łubowo - 8,8 m

W kategorii Kobiety 16+:
1. Justyna Machowska - Pierzyska - 9,8 m (WR)
2. Hanna Pieśniewska - Kazimierczyk - Imielenko - 9,8 m (=WR)
3. Joanna Niklas - Owieczki - 9,4 m

W kategorii Mężczyźni 16+:
1. Arkadiusz Kościański - Strychowo - 18,4 m
2. Paweł Goździewski - Strychowo - 15,3 m
3. Dariusz Woźniak - Strychowo - 14,7 m

Wszyscy zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami i pamiątkowymi pucharami. Wójt gminy był zadowolony i obiecał wsparcie tego typu inicjatyw w przyszłości. Być może chce się odegrać w przyszłym roku w Mistrzostwach Świata ponieważ tegoroczny rzut owcą pozwolił mu na zajęcie miejsca w drugiej dziesiątce.

Uczestnikom dziękujemy za przybycie i spędzenie czasu w znakomitej atmosferze, gdzie rywalizacja pozwoliła na znalezienie chwili na wspólne rozmowy, spotkania i śmiech. Organizatorzy, uczestnicy i kibice już nie mogą się doczekać przyszłorocznej edycji zawodów.

Ostatnio zmienianywtorek, 11 wrzesień 2018 13:05

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.