http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

To jest barok brzmiący bardzo współcześnie. Akademia Gitary zainaugurowana!

Wyróżniony To jest barok brzmiący bardzo współcześnie. Akademia Gitary zainaugurowana!

W gnieźnieńskiej katedrze zainaugurowano dzisiaj wieczorem Akademię Gitary – festiwal muzyczny, który został zorganizowany po raz pierwszy dokładnie 10 lat temu.


Koncert zatytułowano „Perły Baroku”, a sięgnięto w nim po utwory takich mistrzów, jak: Vivaldi, Paganini, Boccherini. – W tym roku gramy coś innego niż zwykle i myślę, że jest to coś, co idealnie wpisuje się  wreszcie w to pomieszczenie, w którym wykonujemy ten koncert, czyli naszą piękną katedrę. To jest muzyka barokowa, która właściwie w kościele się narodziła, z tym że specjalnie wybraliśmy z tej epoki cos takiego, co nie będzie takie ściśle dawne, ale posiada dużo takiego elektryzującego brzmienia kojarzonego z gitarą i z muzyka hiszpańską, a nawet elementami muzyki flamenco – uważa Łukasz Kuropaczewski, gitarzysta pochodzący z Gniezna i doradca muzyczny wszystkich edycji festiwalu. – Chcemy pokazać tę dawną muzykę ludziom, ale jednak w taki sposób bardziej nowoczesny. To jest mieszanka nowoczesności, czyli gitara klasyczna, a więc instrument zbudowany kilkadziesiąt lat temu, która rozwijała swoje skrzydła w XX wieku i ona występuje w takim dialogu z kwartetem instrumentów dawnych smyczkowych, czyli dwoje skrzypiec plus altówka i wiolonczela – dodaje Ł. Kuropaczewski.

– To są barokowe instrumenty i dlatego ich brzmienie jest inne niż instrumenty współczesne. Styl grania jest inny, bo smyczki nie mają włosia, tak jak instrumenty współcześnie produkowane, a struny są jelitowe i smyczki tez mają naciąg  z materiału, który w tamtym czasie występował i sam dźwięk z nich wydobywany daje poczucie, że się jest w epoce baroku, a do tego dołożona jest gitara klasyczna. To jest bardzo fajne połączenie i dobrze się nam to układa oraz sprawia duża radość, bo wybraliśmy takie utwory, które dobrze się  wpisują w to wnętrze katedry, a jednocześnie mocno nawiązują do takiej elektryzującej hiszpańskości – tłumaczy gitarzysta.

Spore doświadczenie w muzyce dawnej ma zespół Il Giardino Harmonico, który akompaniował Łukaszowi Kuropaczewskiemu. Jak odczytywać i odgrywać na nowo tak stare utwory, po które sięgnęli wspólnie dziś wieczorem? – To jest zawsze dla nas dużym i trudnym wyzwaniem, z którym spotykamy się codziennie grając tę muzykę. Chodzi o to, by grać tę muzykę w taki sposób, jak wydaje się nam, że powinna ona brzmieć i tak jak ją grano w tamtych czasach, ale pokazać ją tak, żeby obecna publiczność, żyjąca jednak w czasach współczesnych, żeby słuchało się jej z przyjemnością – mówi Marco Frezzato, wiolonczelista w Il Giardino Harmonico.

Dyrektor festiwalu – Przemysław Kieliszewski dziś również zapraszał na pozostałe wydarzenia Akademii Gitary, które zostały zaplanowane na najbliższe dwa tygodnie.

Patronat honorowy nad dzisiejszym koncertem objęła starosta Beata Tarczyńska, a na widowni zasiadło blisko tysiąc gnieźnian.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.