http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Do czego przyda się nam karta EKUZ?

Wyróżniony Do czego przyda się nam karta EKUZ?

O takim dokumencie powinna pomyśleć każda osoba, która wybiera się niebawem w podróż zagraniczną, a skoro są wakacje, to tego typu wyjazdy gnieźnianie planują masowo. Starostwo Powiatowe zorganizowało z tej okazji specjalny punkt mobilny oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. To tam właśnie dokonuje się rejestracji i zakładania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Takiej czynności można jeszcze dokonać w sali sesyjnej do godz. 17.00.


Do rejestracji dziś ustawiło się kilka szeregów chętnych i dobrze, że na każdego czekało krzesło, na którym można było cierpliwie wyczekiwać na swoją kolejkę. W międzyczasie każdy musiał wypełnić druk wniosku o wydanie takiej karty. Rejestrator potrzebuje potem już tylko ok. trzech minut. – Wystarczy posiadać aktualne ubezpieczenie i mieć opłacone składki zdrowotne – tłumaczy specjalista z Narodowego Funduszu Zdrowia. – Ta karta upoważnia nas podczas wyjazdów zagranicznych do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach naszego świadczenia zdrowotnego, które posiadamy w Polsce. Jeśli polski obywatel poniesie jakiekolwiek opłaty wynikające z korzystania ze służby zdrowia, wtedy całość zostaje pokrywana ze środków NFZ-u, a jeśli świadczeniodawca nie respektuje tej karty, to wystawia nam fakturę i my za nią płacimy, a następnie musimy zwrócić się ponownie do NFZ o zwrot kosztów takiej wizyty – dodaje.

– To nie jest moja pierwsza karta zdrowia, a dziś tutaj jestem, bo nie muszę w tej sprawie pojechać do Poznania, a że często jeżdżę do Niemiec, bo tam mam córkę, to wolę zawsze mieć przy sobie tę kartę na wszelki wypadek. Ta karta przydaje się przy wizycie u lekarza pierwszego kontaktu, ból zęba czy głowy itd. Usługi lekarskie zagranicą możemy oczywiście sobie kupić, ale po co, skoro istnieje taka możliwość – mówi Anna Trocka, którą spotykamy podczas oczekiwania w kolejce. – Za miesiąc wyjeżdżam na wakacje do Hiszpanii i chciałam uruchomić to ubezpieczenie w razie jakiegoś zdarzenia. Wiem, że bez tego, gdyby trzeba było skorzystać z opieki medycznej, to wtedy za taką opiekę zapłaciliby moi rodzice, a gdybym tak trafiła do szpitala, to takie opłaty zapewne byłyby ogromne. Z drugiej strony też sama chyba będę czuła się bezpieczniej z tą kartą ubezpieczenia i myślę, że każdy wyjeżdżający do innego państwa powinien sobie wyrobić taki dokument – argumentuje Aleksandra Szrejter.

Kartę musimy uaktualnić co pół roku. Nie trzeba jednak tego robić stacjonarnie, bo wnioski możemy już także składać internetowo. Następnie otrzymujemy list polecony, w którym znajdziemy nasz wypełniony wcześniej formularz, a ten wystarczy już potem tylko podpisać i odesłać pod wskazany adres oddziału nadzorującego cały proces. W taki sam sposób możemy zakładać swój profil w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta, w którym znajdziemy wszystkie informacje na temat naszego leczenia, przepisanych medykamentach i w jakich kwotach NFZ finansował nasze leczenie od 2008 roku.

Rejestracji w obu systemach można dokonać stacjonarnie przy pomocy rejestratorek do godz. 17.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego przy ulicy Jana Pawła II w Gnieźnie. Wystarczy wylegitymować się dowodem osobistym lub paszportem.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.