http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Wielkopolanie sami sobie wywalczyli wolność”

Wyróżniony „Wielkopolanie sami sobie wywalczyli wolność”

Od dziś nasze miasto jest gospodarzem ogólnopolskiego Zlotu Szkół, które noszą imiona powstańców wielkopolskich. Przygotowano dla nich bardzo bogaty program zwiedzania na czas pobytu w Gnieźnie. Goście zostaną u nas do soboty i na bieżąco będą poznawać nasze miasto.


W czwartek po południu do Gniezna przyjechali turyści niezwykli, a ich wspólnym mianownikiem są szkoły, które noszą imiona tych samych patronów, czyli Powstańców Wielkopolskich. Specjalnie dla nich zostały zaplanowane 3 dni pobytu w Pierwszej Stolicy Polski. Wycieczka ta jest częścią obchodów 100-lecia polskiej niepodległości. – Wysłaliśmy informację z zaproszeniem do wszystkich szkół noszących imię powstańców wielkopolskich lub jakiegoś powstańca wielkopolskiego. Przyjechały do nas delegacje 22 szkół z całej Polski i to jest łącznie ok. 100 osób, a do tego dochodzą też reprezentacje szkół gnieźnieńskich – mówi Katarzyna Różańska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Mateusza Zabłockiego w Gnieźnie i organizatorka przedsięwzięcia. – Dziś mamy uroczystą galę powitalną, potem przemarsz ulicami Gniezna na Rynek, gdzie wypuścimy symbolicznie sto balonów biało-czerwonych do nieba, a potem uczestnicy zjazdu zwiedzać będą naszą starówkę z przewodnikami i wieczorem zaplanowana jest dla nich dyskoteka – dodaje K. Różańska.  

Jutro dzieciaki odwiedzą mury Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 7, gdzie czekać na nich będą różne prelekcje i konkursy dotyczące powstańców oraz kurs nauki gry w palanta, zawody w bandażowaniu głowy i w czyszczeniu butów żołnierskich, a na koniec rajd pieszy do Zdziechowy z ogniskiem i pokazem umundurowania grupy rekonstrukcyjnej. – W sobotę w katedrze będziemy najpierw mieli mszę świętą, potem oddamy hołd naszemu patronowi, ks. Mateuszowi Zabłockiemu i innym Powstańcom Wielkopolskim na cmentarzu św. Piotra i Pawła. Na koniec wracamy do szkoły i rozstrzygamy te wszystkie konkursy, które wcześniej się odbyły, rozdamy nagrody i pożegnamy uczestników - dodaje.

Dziś gości w Pierwszej Stolicy Polski przywitał gospodarz, czyli prezydent Tomasz Budasz, życząc udanego pobytu w Gnieźnie. – Już dziś zapraszamy 28 grudnia do Gniezna, na wspólne świętowanie wybuchu powstania wielkopolskiego. Ta prawda historyczna była długo przemilczana i jakby ukrywana przez niestety wszystkich, od reżimu Piłsudskiego (przedwojenny), przez reżim komunistyczny (powojenny) i chyba nawet potem w wolnej Polsce niechętnie o tym mówiono – podkreśla prezydent Gniezna.

– Wielkopolanie sami sobie wywalczyli wolność i sami ją na bagnetach przynieśli. To nasi dziadowie wtedy walczyli i dziś chyba taka prośba, którą należy skierować do tej młodzieży, abyśmy pamiętali o tym, abyśmy mówili o tym, że cześć i chwała się należy tym bohaterom, dzięki którym odzyskaliśmy tę wolność na przełomie XVIII i XIX wieku – apeluje T. Budasz.

– Myślę, że gdyby nie oni, to wtedy byśmy nie odzyskali niepodległości i nie wiadomo, w jakim byśmy dzisiaj żyli kraju, czy dziś bylibyśmy pod Niemcami czy pod Rosją i każdy Polak powinien być patriotą w takim właśnie stopniu, żeby pamiętać o tym nie tylko wtedy, gdy obchodzone są takie uroczystości, ale także na co dzień – podsumowuje K. Różańska.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.