http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Uczniowie gnieźnieńskich szkół gnieźnieńskim powstańcom

Wyróżniony Uczniowie gnieźnieńskich szkół gnieźnieńskim powstańcom

Wolność jest wspaniałym darem, o którym na co dzień nie myślimy, choć codziennie z niego korzystamy, zwłaszcza w tak piękne popołudnie jak wczorajsze. Sięgający 30 stopni skwar, naprawdę wymagające poświęcenia wysiłku zadanie, no i sto pomysłów na to, jak wykorzystać wolny czas – wszystko to nie zniechęciło grupy nauczycieli i uczniów z pięciu  gnieźnieńskich szkół. Od godziny 16.30 rozpoczęli oni prace przy porządkowaniu grobów powstańców gnieźnieńskich na cmentarzu św. Piotra.


Do akcji zaprosiły wszystkich chętnych oraz dyrekcje szkół gnieźnieńskich złączonych patronatem gnieźnieńskich patriotów: Szkoła Podstawowa nr 2, której patronem jest ksiądz Mateusz Zabłocki, powstaniec wielkopolski oraz działacz społeczno-polityczny, Gimnazjum nr 2, któremu patronują Powstańcy Wielkopolscy oraz Szkoła Podstawowa nr 7, która to imię ma przejąć.
    
- Pamiętając o bohaterach, będąc wiernymi patriotycznym wartościom, chcemy słowem i czynem dać dowód naszej wdzięczności tym, którzy oddali życie za naszą ojczyznę i nasze miasto. Na cmentarzu Św. Piotra spoczywają polegli, których groby wymagają naszej pomocy – tak brzmiała oficjalna deklaracja dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2.

Na słowach jednak nie poprzestano i w skwarne wtorkowe popołudnie panie Katarzyna Różańska oraz Agnieszka Lange wraz z panią Elżbietą Staszewską z Gimnazjum nr 2 stanęły na czele reprezentacji zarządzanych przez siebie szkół, by wraz z nimi przystąpić do pracy. Wsparli je oczywiście nauczyciele oraz uczniowie, do akcji włączyli się również rodzice. Oprócz trzech szkół inicjujących tę akcję społeczną wzięły w niej udział jeszcze Szkoła Podstawowa nr 5 oraz Szkoła Podstawowa nr 8.
    
Omszałe groby powstańcze zostały wyszorowane, teren wokół nich uprzątnięty i odchwaszczony, a cała akcja przebiegła nie tylko sprawnie, ale i pogodnie – humory dopisywały, a energii do działania nie brakło.
    
- Tym, co zginęli/ W huku i dymie,/ I nie wiesz nawet/ Jak im na imię./ Palą się znicze – pisała poetka Danuta Wawiłow w wierszu "Znicze". Z satysfakcją możemy stwierdzić, że te nie wesołe słowa poetki nie dotyczą społeczności ze szkół naszego miasta. Uczniowie z SP2 regularnie odwiedzają grób swego patrona, nad którym sprawują opiekę. Społeczność z Gimnazjum nr 2 zbiera pamiątki powstańcze i opiekuje się grobami, których akcję oznakowania w swym czasie przeprowadzała. Teraz swoim zaangażowaniem zainspirowali kolegów z innych gnieźnieńskich szkół, dla których od tej pory powstańcze groby w naszym mieście nie będą już anonimowe.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.