http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Leśnicy świętowali!

Wyróżniony Leśnicy świętowali!

Były odznaczenia i chwile wzruszenia, a potem dodatkowe momenty uniesienia, gdy młodzi artyści wykonali specjalnie dla nich program artystyczny. Tak dziś świętowano Dni Lasu, które w Gnieźnie zorganizowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Uroczystość odbyła się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym przy tutejszym seminarium duchownym.


Do leśników przy okazji ich święta tradycyjnie dziś trafiły państwowe odznaczenia. – To jest przede wszystkim Złoty Krzyż Zasługi i Brązowy Krzyż Zasługi oraz medal za długoletnią służbę państwową. W trakcie tej uroczystości zostanie wręczone także odznaczenie za zasługi dla województwa wielkopolskiego. Będzie również odznaczenie od Ministra Środowiska za zasługi i osiągnięcia w dziedzinie gospodarki leśnej, które otrzyma pan Włodzimierz Poliński, zastępca nadleśniczego z Nadleśnictwa Konstantynowo. Na koniec wręczane są „Kordelasy”, czyli odznaczenia dla leśników za inne osiągnięcia i tych odznaczeń jest dziś najwięcej, bo jedenaście – mówi Małgorzata Brzostowska z działu promocji i komunikacji w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

– W części artystycznej mamy występ harcerzy, a także uczniów ze szkoły Podstawowej nr 5 im Arkadego Fiedlera, którzy zaprezentują słowno-muzyczny spektakl pt. „Ścieżki Pamięci” i jest jeszcze projekcja filmu dokumentalnego pt. „Twierdzą im był każdy las”, który prezentuje opowieści leśników kombatantów z początku lat dziewięćdziesiątych na temat sytuacji powojennej, kiedy lesistość w Polsce było trzeba podnosić, ona wynosiła 21 proc. tylko, a teraz wynosi 30 proc. Mamy również  wystawę nawiązującą do lat międzywojennych, w których tworzyło się polskie nadleśnictwo i na niej jest wiele pamiątek z tego okresu, tj. zdjęcia, mundury, dokumenty – dodaje M. Brzostowska.

Program artystyczny przygotowany przez młodych artystów wypadł bardzo dobrze. – Zaśpiewaliśmy dziś cztery utwory, dwie pieśni patriotyczne: „Przybyli ułani pod okienko” i „Szara Piechota” oraz dwie piosenki harcerskie: „Zostanie tyle gór” i „Testament”. Ta ostatnia piosenka ma szczególny tekst nawiązujący do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i słyszymy w niej: „wiatru szum ci opowie, co działo się przed lat stu”, w której jest ogólnie o drzewach i o lesie, ale chodzi również o historię, że strumień, który płynie i miejsce, w którym wędrujemy, to one mają swoją historię i one nam także opowiadają o tej historii – zauważa Tomasz Lemański, naczelnik 44. szczepu harcerskiego „Krzemień” w ZHP Gniezno. – Uwielbiamy w lesie przebywać i uczymy aktywnego wypoczynku na łonie natury, żeby mieć do lasu szacunek, pomagać w sadzeniu nowych drzewek, bo harcerz i las, to jest symbioza – podsumowuje T. Lemański.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.