http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Jaka szkoła po gimnazjum?

Wyróżniony Jaka szkoła po gimnazjum?

Specjalny informator w formie papierowej oraz pełna oferta na stronach internetowych. Za trzy tygodnie rusza nabór do szkół ponadgimnazjalnych w Gnieźnie. Uczniowie powoli mogą już się zaznajamiać z propozycjami dalszej edukacji.


Starostwo Powiatowe w Gnieźnie po raz kolejny wydało informator z prezentacją publicznych szkół ponadgimnazjalnych, którymi zarządza. W ten sposób przyszłym uczniom liceów i szkół branżowych będzie łatwiej wybrać dalszy profil kształcenia. – W tym informatorze jest oferta naszych szkół ponadgimnazjalnych. Tym razem dołączyliśmy do niego informacje o szkole w Trzemesznie, dla której starostwo już nie jest organem prowadzącym. Stwierdziliśmy jednak, że skoro ona istnieje na terenie powiatu gnieźnieńskiego, to taką ofertę też należy przedstawić – mówi Beata tarczyńska, starosta gnieźnieński. – W tym informatorze jest także wskazanie na programy dodatkowe i zajęcia sportowe. Sądzimy, że ten informator pomoże uczniom i ich rodzicom w trafnym wyborze. Życzę, żeby to był trafny wybór, który potem pomoże każdemu się dobrze odnaleźć na rynku pracy – dodaje starosta.

Informator jest wydawany od 2015 roku. - Początkowo, dwa pierwsze informatory były przygotowywane przez Centrum Kształcenia Praktycznego i tam kładziono nacisk jedynie na szkoły zawodowe i im głównie one były poświęcone. Rok temu już każda szkoła miała swoją jedną stronę, a w tym roku każda ma dwie. W publikacji tej pokażemy też, jak wygląda droga do szkoły po reformie – zapowiada Lidia Bójko, zastępca dyrektora w Wydziale Edukacji.  

Na stronach internetowych szkół ponadgimnazjalnych w Gnieźnie od 30 kwietnia będzie można się zapoznawać z ofertą każdej placówki. W drugiej połowie maja będzie natomiast prowadzony nabór wniosków. – Dzisiaj gimnazjaliści zdawali ostatnie egzaminy, a więc zapewne po niedzieli zaczną się mocno interesować ofertami proponowanymi przez szkoły ponadgimnazjalnej. Tu mamy zawsze problem w szkołach, mimo że nauczyciele przypominają i na drzwiach otwartych też się o tym dużo mówi – zauważa Jerzy Paweł Lubbe, dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. – Dostarczanie wypełnionych wniosków należy fizycznie dostarczyć do szkoły, którą uczeń wybrał i to należy zrobić między 14 a 30 maja. Uczeń ma prawo dokonać trzech wyborów, tj. trzy szkoły, np. jedno liceum i dwie klasy, drugie liceum i dwie klasy, a potem nawet technikum. Błąd natomiast polega na tym, że uczniowie wybierają klasy, a nie szkoły, np. I LO i dwa profile oraz technikum. Tak nie robimy, bo zmniejszamy sobie szansę na dostanie się gdziekolwiek i potem trzeba czekać na wolne miejsce w którejś placówce nawet czasami do końca sierpnia – tłumaczy J. P. Lubbe.

Podanie do wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych będzie miało miejsce 11 lipca o godz. 10.00 we wszystkich placówkach.

O swoich szkołach opowiadali dziś podczas konferencji dwaj dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z Gniezna: - W ofercie edukacyjnej są rozpisane nie tylko profile, ale również przedmioty rozszerzone dla każdej z tych klas oraz informacje o współpracy z uczelniami. Oprócz tego jest też ważna informacja na temat obcych języków, których nauczamy, ich jest sporo, bo: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski oraz zajęcia dodatkowe z języka włoskiego i łacińskiego, jeśli zbierze się cała grupa chętnych. Rok temu grupa na język łaciński się znalazła, więc on funkcjonuje – przypomina Paweł Matkowski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.

Po reformie same szkoły stały się bardziej sprofilowane. – Organ prowadzący zastosował taką politykę, która doprowadziła do sprofilowania tych szkół i to jest świetne posunięcie, bo młodzież nie musi wybierać technikum budowlanego w jednej czy drugiej szkole, bo ono jest tylko w jednym. To jest dobre, bo nie robi to większego zamieszania czy jakiejś konkurencji miedzy samymi szkołami, co jest zupełnie niepotrzebne. Każda szkoła ma swoje zalety i mocne strony, np. my obecnie kształcimy w 40 zawodach i to jest duża oferta, od zawodu fryzjera, poprzez tapicera i stolarza oraz piekarza i cukiernika, po technika urządzeń i systemów odnawialnych – podkreśla Tadeusz Stręk, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 przy ulicy Sienkiewicza w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.