http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Jan Paweł Wielki... zapomniany?

Wyróżniony Jan Paweł Wielki... zapomniany?

Dziś o godz. 21.37 pod pałacem arcybiskupim zapłonęło kilka świeczek, niewielu ponad 20 gnieźnian zdecydowało się w tym miejscu wyrazić pamięć o świętym dziś Janie Pawle II. To właśnie 13 lat temu, 2 kwietnia o 21.37 odszedł do domu ojca Papież Polak.


Wtedy wielu z nas spontaniczne podeszło pod pałac. W pierwszą rocznicę śmierci też były dziesiątki świateł bod balkonem. Tłum na placu przed pałacem arcybiskupim, to przede wszystkim spotkanie z młodzieżą podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. To tu w 1979 roku pod balkonem pałacu zgromadziły się ogromne tłumy, spragnione słów Papieża Polaka. Już wcześniej kiedy przyjeżdżał tu jako kardynał by obok Prymasa Tysiąclecia – Stefana Wyszyńskiego prowadzić procesje świętowojciechowe, w tym miejscu gromadziły się rzesze.

Dziś przyszła tu garstka, ale byli w niej i młodzi ludzie, którzy zaśpiewali Barkę, przeżegnali się i pomilczeli wspólnie wspominając Jana Pawła II. - Nie pamiętam właściwie Jana Pawła II, ale często opowiadali mi o nim dziadkowie i rodzice. Z tych opowiadań mogę być przekonany, że był wielkim człowiekiem i niezwykle radosnym. Czytam też to, co mówił tu w Gnieźnie ale nie tylko, a teraz kiedy jest świętym, jako Polak czuję się dumny, że mieliśmy takiego człowieka – powiedział nam 17-letni Wojtek.

Trudno wyrokować o tym czy zapomnieliśmy o Janie Pawle II, bo nie było nas dziś ze świecami pod pałacem, pamiętać można wszędzie. No nie było rzecz jasna marszu świateł, jakie pamiętamy z pierwszych dni po śmierci Ojca Świętego. Dziwić może fakt, że pod pałacem nie było żadnego z naszych polityków czy samorządowców, którzy wszak nagminnie, gdy chcą swoim wystąpieniom publicznym nadać sensu albo znaczenia cytują nie zawsze trafnie słowa Papieża Polaka.

2 komentarzy

 • czytelnik
  czytelnik wtorek, 03, kwiecień 2018 09:38 Link do komentarza Raportuj

  Smutna prawda.

 • Piotr Fischer
  Piotr Fischer poniedziałek, 02, kwiecień 2018 23:44 Link do komentarza Raportuj

  Szanowny Panie Redaktorze - jak Pan słusznie zauważył pamiętać o Janie Pawle II można wszędzie, nawet w domu i zmówić stosowną modlitwę. Byłem wśród wielotysięcznego tłumu pod pałacem arcybiskupim w 1979r. To były inne czasy i one już nie wrócą. Jeżeli chodzi
  o polityków, no cóż powiedzieć - postkomuniści z SLD przyjdą wtedy tylko, kiedy muszą się lansować, ze oni też wierzą w Pana Boga, a prawica, no cóż jaka jest instytucjonalna prawica w Gnieźnie każdy widzi.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.