http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/dazzle.png?_t=1591455267

Kolejne milionowe inwestycje w gminie Kłecko: rusza budowa dwóch ścieżek rowerowych!

Wyróżniony Kolejne milionowe inwestycje w gminie Kłecko: rusza budowa dwóch ścieżek rowerowych!

W ostatnich dniach gmina Kłecko wyłoniła w drodze przetargowej wykonawców i podpisała dwie ważne umowy inwestycyjne: na wykonanie ścieżki rowerowej z Michalczy do drogi wojewódzkiej nr 190 oraz na budowę ścieżki rowerowej z Działynia do Dębnicy.


Burmistrz Adam Serwatka i skarbnik gminy Irena Czajka, umowę na realizację zadania pod nazwą „Przebudowa drogi powiatowej nr 2195P poprzez budowę ścieżki rowerowej na odcinku Działyń (droga wojewódzka nr 190) – Dębnica”. Wykonawcą zadania wybranym w toku przeprowadzonego postępowania przetargowego została firma Zakład Robót Drogowych i Melioracyjnych DROGMEL Jerzy Cegłowski. Inwestycja połączy dwie miejscowości Działyń i Dębnicę i będzie uzupełnieniem realizowanego od ubiegłego roku przedsięwzięcia rozbudowy kompleksu szkolnego w Dębnicy. Całość zadania kosztować będzie 865.295,36 zł.

Nowopowstająca ścieżka rowerowa zostanie zbudowana wzdłuż drogi powiatowej nr 2195P na odcinku od szkoły podstawowej w Dębnicy do drogi wojewódzkiej w Działyniu. Ścieżka rowerowa o szerokości 2,0 metrów, będzie miała nawierzchnie z betonu asfaltowego, wykonaną na podbudowie z kruszywa łamanego i wykończona zostanie obustronnie opornikiem betonowym 12 x 25 cm. Wzdłuż ścieżki w miejscach szczególnych (skrzyżowania, przejazd kolejowy) zaplanowano zabudowę oświetlenia solarnego (hybryda), które poprawi bezpieczeństwo użytkowników ścieżki także po zmroku. Droga rowerowa będzie oddzielona od istniejącej jezdni drogi powiatowej gruntowym poboczem. W miejscu gdzie nie ma możliwości technicznych oddzielenia gruntem drogi rowerowej od jezdni zostaną wykonane bariery bezpieczeństwa. Ponadto zaplanowano wykonanie miejscowego poszerzenia drogi powiatowej nr 2195P tak, aby szerokość jezdni była jednolita i wynosiła 5,0 metrów.

Przed drogą wojewódzką zaprojektowano dojście piesze w formie chodnika z kostki betonowej gr. 6,0 cm. Długość nowopowstałej ścieżki rowerowej wynosić będzie 953 m. Ścieżka będzie miała ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa dzieci, młodzieży i dorosłych. Już we wrześniu 2018 roku ruszą zajęcia w rozbudowywanej obecnie szkole w Dębnicy, a dojazd ścieżką rowerową będzie znacznie bezpieczniejszy, niż obecnie. Jednocześnie władze gminy prowadzą rozmowy z Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich o wprowadzeniu rozwiązania podnoszącego bezpieczeństwo pieszych na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 190 z drogą powiatową w miejscowości Działyń.
Gmina Kłecko podpisała również umowę z, wyłonionym w przetargu nieograniczonym, konsorcjum firm Bader-Drog Sp. z o.o. oraz Badera Firma Produkcyjno Usługowa Tadeusz Badera,  na realizację ścieżki rowerowej na odcinku Michalcza – droga wojewódzka nr 190. Jest to najdłuższa ścieżka rowerowa, która będzie realizowana przez gminę, w ramach projektu „Zintegrowany niskoemisyjnego transportu w Powiecie Gnieźnieńskim – gmina Kłecko”.

W ramach tego zadania wykonawca w terminie do 28 września 2018 r., ma wykonać drogę rowerową o szerokości 2,0 metrów na długości 1685 m. W miejscach szczególnych takich jak, przejście dla pieszych i skrzyżowanie, zamontowane zostaną punktowo lampy solarne w ilości ośmiu sztuk. Droga rowerowa będzie oddzielona od istniejącej jezdni drogi powiatowej gruntowym poboczem. W miejscu gdzie nie ma możliwości technicznych oddzielenia gruntem drogi rowerowej od jezdni, zostaną wykonane bariery bezpieczeństwa. Dla mieszkańców Michalczy dojazd do drogi wojewódzkiej nr 190, jak również przejazd przez wioskę, stanie się teraz znacznie bezpieczniejszy. Koszt realizacji umowy został ustalony na kwotę 1.110.770,65 zł.

Na realizację obu inwestycji gmina pozyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej  w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Do wykonania w 2018 roku w ramach projektu unijnego pozostają jeszcze dwie ścieżki rowerowe: z Kłecka do Polskiej Wsi oraz od Kopydłowa do drogi wojewódzkiej nr 190. Władze gminy liczą, że i na budowę tych ścieżek już wkrótce uda się podpisać umowy.

Ostatnio zmienianypiątek, 16 marzec 2018 14:23

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.