http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

To się nazywa pomaganie

Wyróżniony To się nazywa pomaganie

Jak można pomagać przez sport? O tym mogli przekonać się mieszkańcy Domu „Pomocna Przystań” w Gnieźnie. Dziś został przekazany sprzęt AGD, odzież, buty, koce i artykuły spożywcze, zakupione ze zbiórki przeprowadzonej w czasie imprezy charytatywnej.


Pomysł wyszedł od PSS Społem i Banku Spółdzielczego, które zaproponowały, by żużlowcy zagrali ze spółdzielcami mecz piłki nożnej. Do takiego spotkania doszło 9 grudnia, a łącznie zebrano 15 455 złotych, które pochodziły z wpłat indywidualnych, datków i różnych licytacji. Za wszystkie pieniądze zakupiono wiele rzeczy, które schronisku dla osób bezdomnych przy ulicy Pocztowej były bardzo potrzebne. – Dostaliśmy informację od naszego partnera handlowego, czy nie chcielibyśmy wziąć udziału w takiej akcji i praktycznie bez chwili zastanowienia podjęliśmy decyzję, że zagramy w takim meczu. Warto pomagać każdemu, kto pomocy potrzebuje, a my chętnie w takich akcjach uczestniczymy i będziemy uczestniczyć – mówi Bartosz Kapczyński z Car Gwarant Start Gniezno.

- Uzbierała się nie mała kwota, to coś wspaniałego. Jesteśmy wdzięczni i bardzo szczęśliwi – przekonuje Maria Chwiałkowska-Grygiel, sekretarz Powiatowego Stowarzyszenia „DOM”, które działa na rzecz pomocy osobom bezdomnym i prowadzi dla nich dwa schroniska w Gnieźnie, gdzie obecnie przebywają 54 osoby. – Zakupiliśmy za te pieniądze ciepłą odzież, jakieś ręczniki i wszystko, co jest potrzebne do domu, ale także odzież roboczą i sprzęt potrzebny do warsztatu stolarskiego, tj. wiertarko-wkrętarkę i wyrzynarkę oraz maszynę do szycia, bo chcę tutaj zacząć rozwijać warsztat artystyczny. Mogliśmy pozwolić sobie na sprzęt AGD, bardzo dobry i to są dwie kuchenki gazowo-elektryczne, lodówkę, pralkę automatyczną i duży 52-calowy telewizor, na który nie byłoby na pewno nas stać. W tym roku, dzięki właśnie tej akcji mogliśmy dać naszym mieszkańcom takie małe upominki pod choinkę i z tego też się cieszymy – dodaje M. Chwiałkowska-Grygiel.

Wyraźnie wzruszeni mieszkańcy „Pomocnej Przystani”, dziś mieli okazję swoim darczyńcom podziękować. – To wszystko tu się nam bardzo przyda i bardzo dziękujemy za to, bo ten sprzęt posłuży do kuchni i do prania, po prostu do wszystkiego i na warsztacie stolarskim. Ja tam akurat nie chodzę, bo mam problemy z ręką, ale inni mogą tam pracować. Robią tam różne rzeczy, ławki i krzesełka – zauważa jeden z mieszkańców schroniska dla osób bezdomnych przy ulicy Pocztowej. – Mamy zamówienia na pergole ogrodowe i na robienie ogrodzeń, ale także pomagamy szkołom w różnych sprawach. W tym roku chcemy ruszyć z takimi ozdobami ogrodowymi. Mamy tutaj ludzi, którzy z zawodu są stolarzami i takich, którzy mają taką smykałkę i tak sobie pomagamy. Ten sprzęt na pewno będzie potrzebny i użytkowany – tłumaczy Zbigniew Gacka, który na co dzień pracuje we wspomnianym warsztacie stolarskim. – Owocem naszej pracy w tej naszej stolarni jest wykonanie szopki na Orszak Trzech Króli, który mieliśmy 6 stycznia – dodaje.

We wcześniejszych edycjach meczu, beneficjentami tej inicjatywy byli już: Dom Dziecka w Gnieźnie, Stowarzyszenie Promyk, Stowarzyszenie Maki, Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.