http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Narkomania, czyli rzecz o smutku młodości

Wyróżniony Narkomania, czyli rzecz o smutku młodości

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. Jego istotą jest przypomnienie o chorobie wywołanej wirusem HIV oraz o tych, którzy przegrali w tej nierównej walce. Emocje towarzyszące rozprzestrzenianiu się tej choroby osłabły, co nie znaczy, że przeszliśmy nad nią do porządku dziennego. Jak radzą sobie z chorobą zakażeni, bo przecież w pełni skutecznego lekarstwa na nią do tej pory nie wynaleziono? Jak choroba i nosicielstwo wpływają na całe życie człowieka i jego kontakty z otoczeniem? Czy społeczeństwo obawia się chorych, unika ich a może dyskryminuje?


Na te pytania postanowili odpowiedzieć uczniowie Szkoły Podstawowej z Dębnicy w czasie apelu zorganizowanego z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS. Przedstawienie odbyło się gościnnie w sali gimnastycznej Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa w Kłecku. Widownię stanowili uczniowie klas I – VII Szkoły Podstawowej z Dębnicy, nauczyciele oraz dyrekcja tej placówki. Gościnnie organizatorzy zaprosili młodzież gimnazjalną klas II wraz z opiekunami, dyrekcję kłeckiego gimnazjum oraz szkolną pielęgniarkę,  Annę Nowicką.

Widownia z dużym zainteresowaniem i należytą powagą obejrzała przygotowany przez uczniów klas VI – VII montaż słowno – muzyczny. Realizacji wraz z uczniami podjęła się nauczycielka biologii i przyrody, p. Beata Trocha. Narratorkami spotkania były: Dagmara Grygiel i Milena Błażykowska. Nie zabrakło refleksji w oprawie muzycznej przedstawienia oraz piosenkach wykonanych przez Wiktorię Kapcińską i Marcelinę Zobel. Dziewczęta zaprezentowały dwa utwory: „Życie cudem jest” oraz „Szyba” z musicalu Metro. O życiu zakażonego Tomka – fikcyjnego szkolnego kolegi, który wpadł w zgubny nałóg narkomanii – emocjonalnie opowiadali: Julia Gruszczyńska, Marcelina Zobel, Marta Piotrowska, Adrian Zieliński, Julia Malicka i Zuzanna Piotrowska. Oprawę muzyczną stanowiły nastrojowe podkłady, odgłosy bijącego serca i piosenka „Szczęśliwej drogi już czas” otwierająca i kończąca przedstawienie.

Znakiem rozpoznawczym tego dnia była czerwona kokardka, symbolizująca naszą solidarność z zakażonymi i chorymi. Zdrowa część społeczeństwa najczęściej oddziela się skutecznie (fizycznie i psychicznie) od chorych na AIDS i nosicieli wirusa HIV. A przecież strach nie chroni, a nienawiść nie leczy! Pokazali to w odegranej scence Bartek Krawczyk, który wcielił się w rolę chorego na AIDS 17 – latka oraz Zuzanna Kroma i Dominika Staszewska – przypadkowi przechodnie komentujący sytuację chorego Tomka.
    
Napis TOLERANCJA ułożony na scenie przez uczniów miał pokazać widowni, że nie powinniśmy oceniać, krytykować, odrzucać i potępiać osób wyglądających i zachowujących się inaczej, a przede wszystkim chorych lub zakażonych. Wiersze recytowały uczennice klasy VI: Zuzanna Zielińska, Ada Kapela, Dominika Zobel i Karolina Gąsiorowska. Dziewczęta zaprezentowały poezję E. Stachury „Confiteor”, utwór „Podaj mi rękę” oraz tekst ,,Ile jest zegarów na Manhattanie odmierzających czas i co kwadrans jedno serce przemienia się w kamień i odchodzi tam w obłoki...”.

Na zakończenie apelu narratorzy wspomnieli o konieczności kontroli stanu zdrowia oraz o możliwości wykonania testów na HIV. Podkreślili, że kuracja żadnej innej choroby nie wymaga jednak tak  ogromnego wysiłku ze strony pacjenta. I tak ogromnego zaangażowania i wysiłku tych, którzy pomagają. Wystarczy prosty uścisk dłoni – to da nadzieję na przyszłość! Na zakończenie spotkania dyrektor Szkoły Podstawowej w Dębnicy, Janusz Stypa podziękował występującym uczniom oraz widowni i zaznaczył, że spotkanie miało dużą wartość dydaktyczno – profilaktyczną i było promocją zdrowego stylu życia.

 

Ostatnio zmienianypiątek, 01 grudzień 2017 22:11

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.