http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dziś w Gnieźnie, po raz pierwszy w Polsce, przeprowadzona została pionierska operacja raka piersi!

Wyróżniony Dziś w Gnieźnie, po raz pierwszy w Polsce, przeprowadzona została pionierska operacja raka piersi!

- To na pewno pierwsza w Polsce i prawdopodobnie pierwsza na świecie, poza Holandią, operacja tego typu - mówi doc. Dawid Murawa, dzięki któremu zabieg jest realizowany. Pionierską metodę po raz pierwszy zastosował zespół prof. Josa van der Hage z Uniwersytetu w Lejdzie (Holandia) na początku tego roku. Opis metody ukazał się na łamach renomowanego czasopisma The Breast w marcu br., a już w listopadzie, dzięki kontaktom i zaangażowaniu docenta Murawy z pionierskiej metody mogła skorzystać pacjentka prowadzonego przez Sowmed oddziału chirurgicznego szpitala powiatowego w Gnieźnie.


Istotą metody jest przeprowadzenie operacji nowotworu piersi z wykorzystaniem specjalnych, niepromieniotwórczych znaczników magnetycznych. Ich wykorzystanie pozwala na precyzyjne wycięcie komórek nowotworowych bez niepotrzebnego usuwania zdrowych tkanek. Metoda ta jest szczególnie pomocna w przypadku pacjentek z nowotworem niepalpacyjnym, czyli takim którego nie da się wykryć badaniem dotykowym.

Problem nowotworów niepalpacyjnych w Polsce dotyka kilka tysięcy pacjentek. Ponieważ ten typ nowotworów pierwsi jest trudno wykrywalny manualnie, są one najczęściej diagnozowane przy pomocy tzw. skriningu mammograficznego. Największym problemem w ich przypadku jest sposób oznaczania zmiany nowotworowej przed zabiegiem operacyjnym tak, aby w przypadku leczenia oszczędzającego gruczoł piersiowy usunąć zmianę nowotworową w sposób, który w jak najmniejszym stopniu uszkodzić zdrową tkankę.

Pacjentka operowana w środę w gnieźnieńskim szpitalu Chrzest Polski miała nie dającego się wyczuć dotykiem raka piersi lewej. Zamiast stosowanej w takich przypadkach medycyny nuklearnej i materiału promieniotwórczego wykorzystano znaczniki magnetyczne. Lekarze, którzy przeprowadzili operację liczą, że stosowanie nowej techniki będzie kolejnym krokiem w walce z jedną z najniebezpieczniejszych chorób piersi.

- Pionierskość metody polega na tym, że usuwamy selektywnie niepalpatywnego raka piersi, wczesną zmianę piersi z oszczędzeniem gruczołu piersiowego. Chodzi o takie usunięcie zmiany by z jednej strony zabieg był radykalny onkologicznie z drugiej by jak najmniej z tej piersi wyciąć. Takie połączenie onkologii z plastyką. Ta metoda, którą dziś w Gnieźnie zastosowaliśmy jest rzeczywiście pionierska w tym sensie, że daje możliwość operowania takiej grupy pacjentów w mniejszych ośrodkach, które nie dysponują zakładami medycyny nuklearnej. Koszt budowy Zakładu Medycyny Nuklearnej – to wiele milionów złotych, plus zatrudnienie ludzi. Można to załatwić prostą sprawą za 1000 zł. Dokładnie to dziś zrobiliśmy. Rzeczywiście na dzień dzisiejszy w ośrodkach holenderskich ilość tych zabiegów w ostatnim roku intensywnie wzrosła tam się pojawiły zresztą pierwsze doniesienia i badania naukowe skuteczności tej metody – wyjaśnia nam profesor Dawid Murawa.

Podczas operacji profesor Murawa wykorzystywał specjalne urządzenie do znalezienia wcześniej podanego pacjentce znacznika magnetycznego, co umożliwiło niezwykłą precyzję w znalezieniu centrum guza. - Urządzenie wykorzystuje promieniowanie magnetyczne znacznika, w tym momencie dokładnie punktowo widzimy tą zmianę nowotworową, nie ma bardziej dokładnej pod względem czułości metody, na świecie. Metody droższe stosowane w formie radiokoloidów w dużych ośrodkach z wykorzystaniem medycyny nuklearnej nie są tak dokładne w tym zakresie punktowym. Myślę, że mogę tak powiedzieć, bo pracowałem praktycznie wszelkimi możliwymi metodami – uzupełnia D. Murawa.

Znaczeniem tej metody zdaniem doc. Murawy jest jej ekonomiczna dostępność, który w pewien sposób rewolucjonizuje onkologię raka piersi. - W zakresie raka piersi metoda niesie pewną rewolucję. Jeżeli mamy 20 tys wykrytych raków piersi w Polsce, a w tej grupie blisko połowa pacjentek kwalifikuje się do leczenia oszczędzającego bo mają wczesnego raka piersi, to w tej grupie wielu u wielu pacjentek jest potrzebna właśnie metoda umożliwiająca jak najbardziej selektywną lokalizacją i usunięcie zmiany. Zatem możemy powiedzieć, że to jest potencjalnie metoda dla kilku tysięcy chorych w Polsce każdego roku. Opłacalna i precyzyjna – dodaje profesor Murawa.

Niezwykle ważna dla wielu kobiet z wcześnie wykrytym rakiem piersi operacja odbyła się w Szpitalu Pomniku Chrztu Polski w Gnieźnie jedynie w medialnej asyście ekipy TVP  i Informacji Lokalnych. Dzięki takim operacjom jak ta nie tylko przywraca się nadzieje wielu chorych, ale też dobre imię gnieźnieńskiego szpitala.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.