http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Cmentarze trzech kultur – żywa lekcja historii

Wyróżniony Cmentarze trzech kultur – żywa lekcja historii

„Historia kołem się toczy” to powiedzenie znamy od dzieciństwa. Historia Polski była szczególnie dynamiczna. Aby lepiej ją poznać warto jej „dotknąć”. W ramach współpracy międzyszkolnej w dniu 27-10-2017 uczniowie klas szóstych i siódmych odwiedzili zabytkowe cmentarze powiatu gnieźnieńskiego.


Szkoła Podstawowa nr 3 w Gnieźnie zaprosiła na tę wspólną wycieczkę szkołę podstawową z Fałkowa. Pod Patronatem Wójta Gminy Łubowo oraz Burmistrza Czerniejewa uczniowie zapalili znicze na cmentarzach olenderskich w Wierzycach i Rakowie, oraz na cmentarzu żydowskim w Czerniejewie. Dzięki uprzejmości Proboszcza kościoła w Czerniejewie księdza Adama Kapki obejrzeliśmy slajdy z krypty polskiej, katolickiej rodziny Skórzewskich, znajdującej się pod ołtarzem tego kościoła. Na koniec zwiedziliśmy pałac Lipskich w Czerniejewie, jako kolejny dowód żywej historii naszego regionu.

„Jeśli chcesz poznać historię ziemi, pójdź na cmentarze”
W powiecie gnieźnieńskim znajduje się wiele cmentarzy wyznania hebrajskiego i ewangelickiego. W ramach wspólnego projektu dwóch szkół uczniowie poznali miejsca spoczynku wyznawców współistniejących niegdyś na polskiej ziemi religii: ewangelickiej, żydowskiej i katolickiej. Odwiedziliśmy cmentarze olenderskie w Wierzycach i Rakowie oraz cmentarz żydowski w Czerniejewie. Wszystkie te cmentarze w ciągu ostatnich kilku lat zostały uporządkowane dzięki lokalnym akcjom społecznym. W akcji „KlubuPoSzkole” z Wierzyc, koordynowanej przez panią Emilię Urbaniak – Kmiecik, w której wzięło udział ponad stu wolontariuszy, w tym dzieci z trzech lokalnych szkół, lokalne władze i przedsiębiorcy. Zorganizowano też festyn na rzecz ratowania cmentarzy wierzyckich „Żertwa”, który odbył się już po raz trzeci w parafii Imielno.

W ramach kontynuacji spontanicznego czynu społecznego uczniowie biorący udział w projekcie i tym razem pomogli w uporządkowaniu cmentarza ewangelickiego rodziny Kelmów w Wierzycach: pozbierali gałązki i wypalone znicze, zagrabili skoszoną trawę, zapalili nowe znicze. Uczniowie z Fałkowa złożyli wieńce, które przygotowali własnoręcznie pod opieką wychowawczyni pani Teresy Kasprzak, współautorki projektu.

„Jeśli chcesz poznać Polaków, idź na ich cmentarze w dniu Wszystkich Świętych”
tak podobno mówią o nas cudzoziemcy. Polskie cmentarze w tym dniu wyglądają przepięknie. To jedyny taki dzień w roku, gdzie tradycyjnie całymi rodzinami odwiedzamy cmentarze. Tą tradycją obejmujemy coraz częściej także nekropolie innych narodowości i innych wyznań, znajdujące się na terenie naszego kraju, a będące odbiciem trudnej i dynamicznej historii Polski. Nasza wycieczka w swym aspekcie edukacyjnym miała na celu przekazać tę ideę. Nauczycielka historii SP 3 w Gnieźnie, pani Izabela Kiełczewska, długo opowiadała dzieciom o burzliwej historii naszej ojczyzny.

„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć tracą życie...”
ten napis wita nawiedzających polski cmentarz w Zakopanym. Można rozszerzyć tę tezę na ewangelickie cmentarze oraz kirkuty polskich Żydów występujące licznie na polskiej ziemi, a będące odbiciem zmiennej historii naszego kraju. Musimy pamiętać o trudnych momentach historii, aby się nie powtórzyły. Wiele lat temu trzy kultury: polska, niemiecka i żydowska żyły obok siebie. Dowodem na ich istnienie są ocalałe cmentarze. Okres II wojny światowej przyniósł tę niechlubną kartę naszej historii – tolerancję zastąpiła nienawiść, nieufność i złość. Czego dowodem są nierzadko zapomniane i zniszczone miejsca pochówków dawnych mieszkańców Wielkopolski.

„Kiedyś byłeś stróżem moich kroków, teraz strzegę śmiertelnych twych resztek”
tak hebrajski poeta Jehuda Amichaj pisał o tradycji nawiedzania grobów przodków oraz dbania o nie. Pamięć o zmarłych jest żywa. Ci, którzy odeszli żyją w naszych sercach. Polską tradycją obejmujemy również groby osób nam nieznanych. Pobożne nawiedzenie każdego cmentarza jest wyrazem naszego szacunku dla zmarłych. - Ta idea przyświecała naszej wycieczce, którą wsparły również panie Dorota Chuda i Małgorzata Mrożek - nauczycielki ze szkoły w Fałkowie. Szczególne podziękowania należą się Dyrektorom współpracujących szkół – panu Radosławowi Sobkowiakowi i pani Ewie Cieślińskiej. Dziękuję również „Przemianom” za patronat medialny nad wszystkimi dotychczasowymi akcjami mającymi na celu ratowanie dawnych cmentarzy wierzyckich - mówi  Emilia Urbaniak – Kmiecik, autorka projektu, nauczycielka SP 3 w Gnieźnie.

Ostatnio zmienianyczwartek, 09 listopad 2017 23:16

2 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.