http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Kłecki Dziejopis. 120. rocznica śmierci ks. Józefa Dydyńskiego

Wyróżniony Kłecki Dziejopis. 120. rocznica śmierci ks. Józefa Dydyńskiego

„Kłecki Dziejopis” to projekt realizowany przez Towarzystwo Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej przy wsparciu Urzędu Miejskiego Gminy Kłecko. Jego ideą jest przywrócenie szerokiej społecznej pamięci postaci ks. Józefa Dydyńskiego, kłeckiego duszpasterza, wieloletniego proboszcza, historyka i regionalisty.


Józef Dydyński herbu Gozdawa urodził się w Bydgoszczy w  1819 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w Gnieźnie, w roku 1844. Przez 2 lata był wikariuszem w Żninie, a następnie został kapelanem i sekretarzem arcybiskupa (gnieźnieńsko – poznańskiego) Leona Przyłuskiego. 1 sierpnia 1847 r. ks. Józef Dydyński otrzymał probostwo w Kłecku i funkcje tę sprawował nieprzerwanie przez 50 lat (!), bo aż do swojej śmierci w 1897 roku. Ksiądz Dydyński wkrótce został dziekanem, a następnie kanonikiem. W ciągu swej długoletniej posługi duszpasterskiej pełnił mnóstwo różnych funkcji, był między innymi egzaminatorem, a także sędzią prosynodalnym.

Prawdziwą (obok duszpasterstwa) pasją Kłeckiego Proboszcza była jednak historia i archeologia. Latami gromadził on dawne dokumenty, zbierał i zapisywał podania, legendy oraz inne opowieści. Ukoronowaniem tych wysiłków była wydana w 1858 r. praca „Wiadomości historyczne o mieście Kłecku”. Jej opublikowanie sprawiło, że uwagę na ks. Dydyńskiego zwróciło Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Poznaniu, którego to Towarzystwa wkrótce został członkiem. Z czasem ukazały się kolejne rozprawy kłeckiego Proboszcza, zarówno kościelne („O stworzeniu świata”, „O początku zła w świecie zmysłowym”, „De anno gratiae”) jak i naukowe („Urny z krzyżami”, „O kamieniach ze znakiem stopy ludzkiej lub kopyt końskich”, „Uwagi o wklęsłościach kulistych na murze kościelnym”).

Przypadająca w tym roku 120. rocznica śmierci ks. Kanonika Dydyńskiego stała się więc wyśmienitą okazja, by przypomnieć mieszkańcom Kłecka postać tego nietuzinkowego duszpasterza o duszy naukowca. Projekt „Kłecki Dziejopis” realizowany przez TMKi ZK to działanie wieloetapowe, a rozpoczęło się ono w minioną niedzielę, kiedy to po mszy św. odprawionej w kłeckiej świątyni, udano się na cmentarz parafialny, gdzie obecny ks. Proboszcz, Mirosław Kędzierski, dokonał poświęcenia nowego nagrobka swego wielkiego poprzednika, a zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze. Nie zabrakło też oczywiście modlitwy.

Kolejny etap projektu „Kłecki Dziejopis” będzie miał miejsce 21 października br. podczas XV Jubileuszowego Rajdu Śladami Profesora Władysława Nehringa, organizowanego przez kłeckie gimnazjum oraz UKS „Mitra”. Póki co jednak, za wcześnie jest na zdradzanie wszystkich szczegółów.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 18 wrzesień 2017 17:14

1 komentarz

  • Z okolicy
    Z okolicy środa, 20, wrzesień 2017 12:54 Link do komentarza Raportuj

    Dobrze, że są jeszcze ludzie, którzy pamiętają o naszych regionalistach. Mam także w swojej biblioteczce wydane w 2012 r. "Rozprawy naukowe z lat 1878-1885" ks. Józefa Dydyńskiego z obszernym wstępem biograficznym Dawida Junga. Dydyński to wyśmienity patron dorocznej nagrody za książki naukowe o regionie i promocja Kłecka, ale obawiam się, że przy dzisiejszym burmistrzu to raczej mało prawdopodobne...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.