http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Kłecko pamięta. Chwała zwyciężonym!

Wyróżniony Kłecko pamięta. Chwała zwyciężonym!

Wczoraj odbyły się uroczystości z okazji 78. rocznicy Cywilnej Obrony Kłecka w 1939 r. Uczestniczyli w nich między innymi: samorządowcy z burmistrzem gminy Kłecko - Adamem Serwatką i przewodniczącym Rady Miejskiej Gminy Kłecko – Janem Borkowiczem na czele, radni, działacze samorządowi, delegacje wychowanków, uczniów i nauczycieli z kłeckich placówek oświatowych i wychowawczych, przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji, organizacji społecznych i politycznych, kłeccy rzemieślnicy, rolnicy, mieszkańcy.


Mszę św. w intencji poległych 78 lat temu bohaterskich obrońców miasta koncelebrowali ks. Mirosław Kędzierski oraz ksiądz Ryszard Gilas. Tradycyjnie uczestniczyły w niej poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, miejscowych organizacji i stowarzyszeń oraz placówek wychowawczych i oświatowych. Ksiądz Kędzierski wygłosił kazanie, w którym podkreślił jak wielką rolę w historii Kłecka odegrali bohaterowie tamtych tragicznych dni oraz jak ważna jest dzisiaj pamięć o nich.

Po nabożeństwie odbył się uroczysty przemarsz pod pomnik Obrońców Kłecka 1939 r., gdzie pod przewodnictwem ks. Mirosława Kędzierskiego odmówiono modlitwę za poległych i zmarłych Obrońców Kłecka, a następnie poszczególne delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Głos zabrał też Adam Serwatka – Burmistrz Gminy Kłecko – który  serdecznie podziękował wszystkim za udział w kolejnych rocznicowych uroczystościach oraz zaangażowanie w to, by pamięć o poległych i pomordowanych Obrońcach Kłecka mogła trwać. Nawiązując do 78. rocznicy tamtych tragicznych wydarzeń, Burmistrz Serwatka wyraził też życzenie, że zostaną w końcu przezwyciężone wszelkie uprzedzenia i to zarówno pomiędzy rodakami, jak i pomiędzy narodami, a jako przykład takich działań wskazał na współpracę kłeckiego Gimnazjum im. prof. W. Nehringa z niemiecką gminą Rosche.
    
Warto jeszcze wspomnieć, że całości kłeckich obchodów – od mszy św. począwszy, a na krótkim, ale jakże wzruszającym, montażu słowno–muzycznym pod pomnikiem skończywszy – towarzyszyła oprawa przygotowana przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Kłecku, noszącej zaszczytne imię Obrońców Kłecka.

We wrześniu 1939 r., po wycofaniu się regularnych wojsk, mieszkańcy Kłecka samorzutnie zorganizowali cywilną obronę miasta, stawiając zaciekły opór hitlerowskim najeźdźcom. Miasteczko broniło się przez dwa długie dni, 8 i 9 września. Zemsta hitlerowców była straszna. Po zajęciu miasta Niemcy zamordowali ponad 300 osób, w tym komendanta cywilnej obrony miasta – Jana Lapisa, jego zastępcę – Tadeusza Kutznera oraz księdza Mateusza Koncewicza – tymczasowego burmistrza Kłecka.

Ostatnio zmienianysobota, 09 wrzesień 2017 15:35

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.