http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Piękne popołudnie u schyłku lata z „Weselem” i „Chłopami”

Wyróżniony Piękne popołudnie u schyłku lata z „Weselem” i „Chłopami”

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”, Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu - oddział w Gnieźnie oraz Starostwo Powiatowe w Gnieźnie zaprosiły mieszkańców powiatu na Narodowe Czytanie „Wesela” i niektórych fragmentów „Chłopów” w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach.


W samo południe w kościele z Wartkowic na terenie Wielkopolskiego Parku etnograficznego w Dziekanowicach zabrzmiały fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i „Chłopów" Władysława Reymonta. Wśród czytających znaleźli się zarówno pracownicy biblioteki i muzeum ale też wicestarosta Jerzy Berlki. W ostatniej chwili dołączył także nasz redakcyjny kolega Jarek Mixer Mikołajczyk.

Wspaniałe wnętrze, zabytkowego kościoła, współgrało zarówno z treścią „Wesela” jak i „Chłopów”. Wprowadzenia do dramatu Stanisława Wyspiańskiego dokonała Anna Kurzeja – Pluta. Przygotowanie to pozwoliło uczestnikom lepiej wczuć się w słowa dramaty Wyspiańskiego. - Nie tyle ważne jest by dziś czytać „Wesele” i jego przesłanie ale by czytać je ze zrozumienie - mówi prof. Andrzej Marek Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

- Od momentu, kiedy ogłoszono, że będziemy czytać „Wesele” Wyspiańskiego pomyśleliśmy, że to miejsce będzie się najbardziej nadawało i weszliśmy we współpracę z Organizacja Turystyczną Szlak Piastowski i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Przygotowania zaczęliśmy dzięki temu dość dawno. Wyjątkowość tego czytania polega też, na tym, że zostały dołączone tutaj dołączone też fragmenty „Chłopów” Władysława Reymonta i gościmy młodzież z Gimnazjum z Kołaczkowa, która będzie te fragmenty „Chłopów” czytała - powiedziała nam Elżbieta Sobecka kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu oddział w Gnieźnie.

- Jako Szlak Piastowski włączamy się w tę akcje dlatego, że lubimy czytać. Jesteśmy ludźmi, którzy oprowadzają grupy po Szlaku Piastowskim, w związku z tym jesteśmy często gośćmi również w Wielkopolskim parku Etnograficznym, właściwie wydawało nam się, że w sposób naturalny ten skansen odchodzącej wsi polskiej jest idealnym miejsce dla tego czytania - dodaje Urszula Łomnicka, prezes OT Szlak Piastowski.

Choć kościółek nie pękał w szwach, trzeba przyznać, że ci, którzy zdecydowali się uczestniczyć w tegorocznej edycji Narodowego Czytania nie będą żałować. Po urokliwym i jakże polskim czytaniu uczestnicy zostali zaproszeni na wyszynk do wiejskiej gospody, również w Skansenie.  To było piękne popołudnie u schyłku lata, bardzo polskie, choć bez patosu i okrzyków. Piękne jak piękna była Polska, która odchodzi.Fot. Patrycja Parcheta i J.M.
Ostatnio zmienianysobota, 02 wrzesień 2017 20:09

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.