http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zmagania gramatyczne, ortograficzne i plastyczne ku pamięci ks. Onufrego Kopczyńskiego

Wyróżniony Zmagania gramatyczne, ortograficzne i plastyczne ku pamięci ks. Onufrego Kopczyńskiego

Za nami kolejne konkursy o zasięgu ogólnopolskim zorganizowane przez Zespół Szkół Publicznych w Czerniejewie. 25 maja 2017 r. we wnętrzach pięknego barokowo- klasycystycznego Zespołu Pałacowego w konkursowych szrankach zmierzyli się uczestnicy VIII Ogólnopolskiego Konkursu Gramatyczno – Ortograficznego. Również w tym samym dniu odbyło się podsumowanie wyników V Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego. Wszystkie konkursy poświęcone są Patronowi Zespołu Szkół Publicznych w Czerniejewie, ks. Onufremu Kopczyńskiemu, obywatelowi Czerniejewa, językoznawcy, twórcy pierwszej „Gramatyki języka polskiego”. Patronem medialnym tych wydarzeń był portal informacjelokalne.pl.


Celem wszystkich konkursów jest szerzenie idei naszego Patrona Szkoły, czyli dbanie o piękno i poprawność ojczystego języka, zarówno w mowie jak i na piśmie. Przeznaczone są one dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum z rejonów całej Polski. Do VIII Ogólnopolskiego Konkursu Gramatyczno – Ortograficznego swój udział zgłosiło łącznie 33 uczestników z takich miejscowości, jak: Cegłów, Legionowo, Popowo Kościelne, Mieleszyn, Gniezno, Koło, Żydowo  i Czerniejewo.

Uroczystość poprowadzili uczniowie klas III gimnazjum ZSP w Czerniejewie – Sandra Waluszyńska i Jan Gąsiorek, nad oprawą muzyczną czuwał pan Gerard Szała, natomiast w przerwie zgromadzonym gościom pobyt umiliły występy artystyczne uczniów ZSP w Czerniejewie. Część wokalna przygotowana została przez panią Edytę Łachowską, natomiast grupie tanecznej przewodziła pani Aneta Jasińska. Uroczystość uświetnił koncert fortepianowy w wykonaniu Ewy i Justyny Wojciechowskich.

Zgodnie z tradycją, przed przystąpieniem do zmagań konkursowych z zakresu ortografii i  gramatyki, odbyło się podsumowanie i ogłoszenie wyników V Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego.

Głos zabrała przewodnicząca komisji konkursowej, Renata Krygier, która przypomniała, że tematem tegorocznych prac było wykonanie portretu ks. Onufrego Kopczyńskiego. Podkreśliła, że konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i do ZSP w Czerniejewie wpłynęła prawie setka prac z niemal wszystkich województw.

Nagrodzono i wyróżniono następujących uczestników:
W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce – Nikola Sokołowska z Zespołu Szkół w Prusicach (woj. dolnośląskie)
II miejsce – Przemysław Marć z Zespołu Szkół w Prusicach (woj. dolnośląskie)
III miejsce – Maja Kaczmarczyk ze Szkoły Podstawowej w Miąsowej (woj. świętokrzyskie)
Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Kulińska z SP nr 5 w Gnieźnie, Nikola Szpera i Tymoteusz Kupczyński z SP nr 16 w Kaliszu

W kategorii gimnazjum:
I miejsce – Małgorzata Śmietana z Gimnazjum w Lelowie (woj. śląskie)
II miejsce – Piotr Białek z Gimnazjum nr 5 w Legionowie (woj. mazowieckie)
III miejsce – Julia Senator z Gimnazjum w Błędowie (woj. mazowieckie)
Wyróżnienia otrzymali: Patrycja Pirucka z Zespołu Szkół w Nowym Folwarku, Wiktoria Sprenger z Gimnazjum w Kiszkowie i Klaudia Wilczyńska z ZSP w Czerniejewie

Grażyna Kulpińska, wiceburmistrz Miasta i Gminy w Czerniejewie pogratulowała zwycięstwa laureatom oraz powitała zgromadzonych gości, dziękując im za przybycie. Głos zabrał również Przewodniczący Rady Miasta - Jan Kulpiński, który zachęcał przybyłych gości do odwiedzania Czerniejewa, nawiązał krótko do historii pałacu i życzył uczestnikom „połamania piór” w ortograficznych zmaganiach.

Po uroczystym powitaniu uczestnicy VIII Ogólnopolskiego Konkursu Gramatyczno – Ortograficznego przystąpili do zmagań finałowych.

Konkurs składał się z dwóch etapów – w pierwszej części uczestnicy zmierzyli się z testem ortograficznym, który miał na celu wyłonić ośmioro najlepszych uczestników, zarówno ze szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. Zawodnicy, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu, zmierzyli się z pytaniami w quizie finałowym. Zmagania uczestników oceniała komisja w składzie: przewodniczący,  Kazimierz Chochół - nauczyciel polonista z Wrześni, autor tekstów słynnych wrzesińskich dyktand, nauczyciele języka polskiego ZSP w Czerniejewie:  Mirella Kosmala, Magdalena Stępień oraz Jarosław Wróblewski.

Po zliczeniu punktów i podsumowaniu wyników na podium stanęli:
W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce – Oliwia Żołek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Legionowie
II miejsce – Vanessa Pakkala ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie
III miejsce – Julia Brańska z Zespołu Szkół Publicznych w Żydowie
Dyplomy finalistów otrzymali: Oliwia Kiełpińska z SP nr 12 w Gnieźnie, Filip Sankowski z SP w Cegłowie, Zuzanna Starzyńska z SP nr 2 w Legionowie, Maria Staszewska z ZSP w Żydowie i Wanessa Wędzikowska z SP nr 5 w Gnieźnie

W kategorii gimnazjum:
I miejsce – Zuzanna Chełek z Gimnazjum nr 1 w Gnieźnie
II miejsce – Julia Niewiatowska z Gimnazjum w Cegłowie
III miejsce – Dominika Macioszek z Gimnazjum w Mieleszynie
Dyplomy finalistów otrzymali: Julia Chojnacka z Gimnazjum w Mieleszynie, Julia Gołas i Jakub Szczapa z Akademickiego Gimnazjum „Milenium w Gnieźnie, Roksana Plucińska z ZSP w Czerniejewie, Marta Wincek z Gimnazjum nr 1 w Gnieźnie.

Laureatom oraz pozostałym finalistom serdeczne gratulacje i podziękowania złożyli m.in. Tadeusz Szymanek, burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo, Henryk Czarnecki, dyrektor ZSP w Czerniejewie oraz przewodniczący Komisji Konkursowej - Kazimierz Chochół. Po wręczeniu dyplomów i nagród wszyscy ustawili się do pamiątkowych zdjęć. Uczestnicy konkursu oraz przybyli goście mieli również możliwość wpisania się do pamiątkowej księgi wyłożonej w holu pałacu.

Serdecznie gratulujemy laureatom oraz finalistom Ogólnopolskich Konkursów im. ks. Onufrego Kopczyńskiego. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę osób, firm i instytucji, które wsparły organizatorów w realizacji przedsięwzięcia.

Ostatnio zmienianywtorek, 30 maj 2017 12:47

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.