http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Piękne i dostojne Palmy Wielkanocne w Łubowie

Wyróżniony Piękne i dostojne Palmy Wielkanocne w Łubowie

W Łubowie – podobnie jak w latach poprzednich – w Niedzielę Palmową było barwnie, efektownie i pięknie. Wszystko za sprawą corocznego konkursu na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. W tym roku zgłoszono tylko 31 palm i nie udało się pobić ubiegłorocznego rekordu - 38 palm! Jury zdecydowało, że najpiękniejszą „palmę wiejską” zrobiło Imielenko, „palmę szkolną” - SP Łubowo, a „palmę rodziną” - rodzina Ciechanowskich z Pierzysk! Były jeszcze nagrody w kategoriach „praca indywidualna” i „palma organizacyjna”.


Od kilkunastu już lat Niedziela Palmowa w gminie Łubowo to dla wielu – oprócz aspektu religijnego – także wielkie emocje związane z konkursem na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. Do tegorocznej edycji zgłoszono 31 palm, które przed południem można było podziwiać przy kościele filialnym pw. Najświętszej Marii Panny.

Konkurs Palm Wielkanocnych w gminie Łubowo to jeden z elementów kultury na terenie tejże gminy. Jest to coś, co jednoczy, co pokazuje tradycje i coraz większe zaangażowanie sołectw, szkół, czy osób prywatnych. Warto podkreślić, że gmina Łubowo jest jedyną w powiecie gnieźnieńskim, gdzie taki konkurs od wielu lat jest organizowany.

Co roku Palmy Wielkanocne zgłoszone do konkursu są przygotowywane przez poszczególne wioski, czyli Rady Sołeckie, wszystkie szkoły, gimnazjum i przedszkola oraz osoby prywatne. W tym roku dodane jeszcze dwie kategorie:  „praca indywidualna” i „palma organizacyjna”.

Laureaci
W kategorii „praca indywidualna” pierwsze miejsce zajął Łukasz Pluta z Rzegnowa, a na drugim miejscu sklasyfikowano Elizę Staniszewską z Łubowa. W kategorii „palma rodzinna” zwyciężył Marek Ciechanowski z Pierzysk, przed Sylwią Białą z Lednogóry, a trzecia pozycja przypadła Marcinowi Wołodkiewiczowi z Imielna.

W rywalizacji w kategorii „palma szkolna” najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa w Łubowie, drugie miejsce zajęło Przedszkole w Fałkowie, a na trzecim miejscu uplasowało się Przedszkole w Woźnikach.

Z kolei w kategorii „palma wiejska” pierwsze miejsce zajęła palma przygotowana przez wieś Imielenko, wyprzedzając palmę stworzoną przez Pierzyska. Trzecia pozycja przypadła wsi Fałkowo. W ostatniej z kategorii „palma organizacje” najlepszą palmę zrobiło Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Gminy Łubowo, druga pozycja dla Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Lednogóra, a trzecia - Ochotniczej Straży Pożarnej w Lednogórze.

Przypomnijmy, że zwyczaj rzucania palm sięga czasów Chrystusa. Kiedy Jezus wjeżdżał do Jerozolimy, rzucano zielone palmy pod jego nogi. Początki robienia palm sięgają IV wieku. Z różną intensywnością, w różnych okresach historii kościoła bywało różnie z palmami. Jedne okresy były takie, gdzie tych palm było więcej, później tradycja zanikała... Zwyczaj ten jednak się odbudowuje w XXI wieku. Ludzie plotą palmy i jest to nie tylko zwyczaj, który nawiązuje do czasów Chrystusa, ale jest to też wspaniała okazja do integracji ludzi, którzy mogą się spotkać i razem przygotować palmę.

Ostatnio zmienianyśroda, 12 kwiecień 2017 21:08

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.