http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Co katolik powinien wiedzieć o judaizmie?”

Wyróżniony „Co katolik powinien wiedzieć o judaizmie?”

Po wielu latach pracy dydaktycznej w zakresie judaizmu oraz organizowania pielgrzymek z Gniezna do Ziemi Świętej stwierdzili, że jest duża potrzeba, aby temat rozszerzyć. Dwaj wykładowcy gnieźnieńskiego seminarium duchownego – ks. prof. Waldemar Szczerbiński i ks. prof. Paweł Podeszwa postanowili napisać książkę na ten temat judaizmu. Publikacja właśnie trafiła do sprzedaży, a przy okazji również zorganizowano uroczyste spotkanie z jej autorami.


W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie miała wczoraj miejsce premiera książki pt. „Co katolik powinien wiedzieć o judaizmie?”. - Słowo „powinien” można oczywiście w różny sposób rozumieć, ono jest użyte w sposób trochę prowokacyjny. Samym przeczytaniem tej książki katolik się nie zbawi i to nie jest warunek, żeby być katolikiem – mówi ks. prof. Waldemar Szczerbiński, kierownik Pracowni Kultury Judaizmu w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie, w latach 1999 – 2006 pełnił funkcję sekretarza Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. dialogu międzyreligijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem. - Ta nasza powinność jedynie wynika z tego, że II Sobór Watykański stwierdził pewną ważną rzecz i tu chodzi o samoświadomość katolika – dodaje.

- My zawsze mówimy, że strona żydowska się nami za bardzo nie interesuje i to jest prawda, jest brak tej asymetryczności. Tylko prawda też jest taka, że oni w sensie teologicznym nie muszę, bo nie uznają Jezusa Chrystusa i oni Nowego Testamentu nie muszą uwzględniać w pogłębianiu czy rozumieniu własnej tożsamości. My chcąc natomiast zrozumieć swoje początki, jako chrześcijanie musimy do tych korzeni sięgać, a po drugie, gdy czytamy Ewangelię, chociażby w Wielkim Poście, a już Wielki Tydzień będzie pokazywał to najbardziej, to żeby zrozumieć chrześcijańską Wielkanoc, musimy sięgać do Paschy Żydowskiej, jak ona przebiegała i dlaczego przebiegała – tłumaczy ks. prof. Szczerbiński.

W książce czytamy najpierw o źródłach judaizmu i jego pełnym zarysie historycznym. - Poza tym podejmujemy problemy związane z życiem codziennym, z różnymi zwyczajami czy świętami. Jest także przedstawiona dokładna historia judaizmu biblijnego i rabinicznego, judaizmu współczesnego czy nowożytnego. Pytanie nasuwające się przy okazji tytułu jest takie, dlaczego w ogóle katolik powinien coś wiedzieć o judaizmie i dlaczego powinno go to w jakimś stopniu interesować – opowiada ks. prof. Paweł Podeszwa, biblista z Zakładu Nauk Biblijnych na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu.

- Myślę, że w tej książce obalamy również pewne mity, które w  takiej potocznej świadomości się pojawiają, czyli sposób pogrzebu czy pochówku Żydów itd. To wynika z pytań, jak jesteśmy w Ziemi Świętej, które pielgrzymi nam zadają. Warto skonfrontować te mity z tym, co jest prawdą i rzeczywiście pogłębić znajomość judaizmu oraz własnej tożsamości, a także tego, co Kościół naucza w sprawie Żydów i stosunku kościoła katolickiego do Izraela, jako narodu wybranego, bo tutaj też jest wiele do zrobienia, także wśród duchowieństwa – podsumowuje ks. prof. Podeszwa.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.