http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Sędzia Anna Maria Wesołowska zawitała do Kiszkowa

Wyróżniony Fot. Anna Frąckowiak Fot. Anna Frąckowiak

W Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Kiszkowie, odbyło się dzisiaj - zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną - spotkanie z panią Anną Marią Wesołowską. Kiszkowski gość jest sędzią w stanie spoczynku, bohaterką popularnego programu telewizyjnego TVN-u „Sędzia Anna Maria Wesołowska”, autorką poradników prawnych, społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka.


Tematem przewodnim spotkania była „Przemoc i przestępczość nieletnich”. - Świadomość i znajomość prawa to niezwykle ważne kwestie w naszym życiu i należy je wdrażać już od najmłodszych lat - uważa sędzia, która od dawna uczestniczy w procesie szerzenia świadomości prawnej dzieci i młodzieży.

A. M. Wesołowska uświadamiała młodych ludzi, gdzie istnieją granice między głupstwem a przestępstwem, żartem a wykroczeniem. Przyczyny tego stanu upatruje w zacierających się młodzieży granicach między tym, co jest dobre, a co złe. Przytaczała także wiele przykładów zaczerpniętych z pracy sędziowskiej, przedstawiała konsekwencje łamania prawa przez młodych ludzi. Wśród omówionych zagadnień znalazły się takie jak: wyśmiewanie, kopanie, bicie, niszczenie mienia, rozbój, demoralizacja, podrabianie dokumentów, zbyt wczesna inicjacja seksualna.

Sędzia wiele uwagi poświęciła także problemowi cyberprzemocy wśród młodzieży. Cyberprzestrzeń, z której korzystają już 3-4 latki, niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Napotykają na nie dzieci i często nie są tego zupełnie świadome. Nawiązywane przez nie znajomości mogą skończyć się tragicznie i wielokrotnie tak się dzieje. Zachęcała dzieci do rozmów z dorosłymi i proszenia o pomoc w sytuacjach trudnych. Uwrażliwiała na konieczność reagowania na krzywdę drugiej osoby.

Pani Sędzia podkreślała, jak bardzo ją boli widok młodych ludzi na ławie oskarżonych. Zwróciła także uwagę, że niezbędna jest profilaktyka i edukacja prawna od najmłodszych lat.

Uczniowie podczas wizyty Anny Marii Wesołowskiej mogli dowiedzieć się również o pracy sędziego, pracy w sądzie a także o wymaganiach tego zawodu i ścieżce edukacyjnej. Ekscytującym momentem była możliwość przymierzenia togi sędziowskiej i wziąć do ręki łańcuch, by choć przez chwilę odczuć powagę funkcji sędziego.

Spotkanie na pewno u większości uczniów wzbudziło refleksje jak łatwo popaść w kłopoty i jak trudno później wyjść na prostą, wiec warto przemyśleć każdy krok, by nie żałować pochopnych decyzji.

Na koniec spotkania była możliwość otrzymania autografu i zrobienia z gościem zdjęcia.

Fot. A. Frąckowiak

Ostatnio zmienianypiątek, 24 luty 2017 12:29

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.