http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Niezwykłe spotkanie w Zakrzewie, czyli unikatowe fotografie i nieznane opowieści

Wyróżniony Niezwykłe spotkanie w Zakrzewie, czyli unikatowe fotografie i nieznane opowieści

Bliżej nieznane epizody z historii pałacu w Zakrzewie, jak i samej miejscowości, ponad 50 unikatowych fotografii z okresu międzywojennego i lat powojennych, kilka niezwykłych dokumentów – to efekt spotkania, które wczoraj późnym popołudniem odbyło się w świetlicy wiejskiej w Zakrzewie. Zebrane materiały znajdą się w książce pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” nad którą pracuje Karol Soberski. Wczorajsze, przebiegające w serdecznej i ciepłej atmosferze spotkanie, to wspólny pomysł K. Soberskiego i Dawida Braciszewskiego, sołtysa Zakrzewa.


Prawdopodobnie w czerwcu tego roku ukaże się książka autorstwa Karola Soberskiego zatytułowana „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”. Zbierając materiały do tej pozycji K. Soberski skontaktował się z sołtysem Zakrzewa – Dawidem Braciszewskim, który zaproponował zorganizowanie spotkania z mieszkańcami Zakrzewa, szczególnie z tymi, którzy dysponują wiedzą, dokumentami i fotografiami związanymi z perłą tej miejscowości – XVIII-wiecznym zespołem pałacowo-parkowym.

Jak sołtys zadecydował, tak się stało i wczoraj późnym popołudniem do świetlicy wiejskiej w Zakrzewie przyszło ponad 20 osób, które zechciały podzielić się z K. Soberskim swoją wiedzą.

- Witam na spotkaniu z panem Karolem Soberskim, mocno związanym z gminą Kłecko, bo przez wiele lat mieszkającym w naszej gminie, który od 10 lat prowadzi portal informacjelokalne.pl dzięki któremu codziennie dowiadujemy się o wszystkim co się dzieje w naszym regionie – rozpoczął spotkanie Dawid Braciszewski, sołtys Zakrzewa. - My dzisiaj spotkaliśmy się głównie po to, by porozmawiać o książce która wkrótce ukaże się na rynku wydawniczym, książce „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” autorstwa pana Karola Soberskiego. Mam nadzieję, że milo spędzimy tutaj dzisiaj czas rozmawiając o historii Zakrzewa, pałacu i okolic, i ufam, że pan Karol będzie mógł wiele nieznanych informacji od państwa uzyskać – zaznaczył sołtys.

Blisko dwugodzinne spotkanie zaowocowało przekazaniem na ręce K. Soberskiego ponad 50 fotografii z okresu międzywojennego i lat powojennych oraz kilka niezwykłych dokumentów. Ponadto uczestnicy spotkania podzielili się swoją wiedzą, anegdotami, wspomnieniami i nieznanymi bliżej historiami związanymi z tutejszym pałacem.

Wśród tych fotograficznych materiałów jest kilka „diamentów”, jak choćby dwa zdjęcia z lat trzydziestych XX wieku przedstawiające pałacową bibliotekę, czy też jadalnię pałacu przygotowaną do Śniadania Wielkanocnego! Innym unikatem jest fotografia z 1971 roku na której widać ruiny – dzisiaj już odbudowanej – wozowni! Podobnie jak zdjęcia z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku na których widać zrujnowany pałac i jego odbudowę.

Niezwykłe są również fotografie pochodzące z czasów II wojny światowej, w tym np. grupowe zdjęcie pałacowej służby w ogrodzie, czy też fotografia z 1931 roku przedstawiająca rodzinę Chełmickich i ich gości siedzących na wielkiej, kamiennej konstrukcji (dzisiaj już nieistniejącej) w zakrzewskim parku. Niespotykane dzisiaj są też zdjęcia z lat 30-tych XX wieku przedstawiające stado owiec na podwórzu folwarcznym, czy też kilkumetrową agawę rosnąca w przypałacowym parku!

- Wszystkie fotografie przekazane mi przez mieszkańców Zakrzewa są już dzisiaj unikatami. Podobnie jak opowieści i wspomnienia, którymi podzieliły się ze mną osoby przybyłe na spotkanie, stanowią bardzo istotny wkład w dzieje Zakrzewa, zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie, jak i w historię naszej „małej Ojczyzny” - mówi K. Soberski. - Jestem mieszkańcom Zakrzewa bardzo wdzięczny za przekazane mi materiały oraz za to, że chcą przekazać mi kolejne dokumenty i fotografie – dodaje.

Wczorajsze spotkanie zaowocowało także tym, że w najbliższym czasie dojdzie do kolejnych, indywidualnych już spotkań z mieszkańcami Zakrzewa i okolic, zarówno z osobami obecnymi na niedzielnym spotkaniu, jak i tymi, którzy nie mogli przybyć.

- Bardzo serdecznie chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom za przybycie, a Dawidowi Braciszewskiemu za zorganizowanie tak bogatego w informacje spotkania oraz wszelką pomoc w zbieraniu dalszych materiałów o historii Zakrzewa i tamtejszego pałacu – podkreśla K. Soberski.

Spotkanie pokazało, że Zakrzewo i okolice, mają jeszcze wiele skarbów i tajemnic czekających na odkrycie.

Jeśli wśród naszych Czytelników są osoby mające jakiekolwiek informacje, dokumenty a szczególnie fotografie związane z zespołem pałacowo-parkowym w Zakrzewie, prosimy o kontakt telefoniczny: 506-966-706.

Ostatnio zmienianywtorek, 21 luty 2017 15:14

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.