http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

O Powstaniu Wielkopolskim w OSiW OHP w Niechanowie

Wyróżniony O Powstaniu Wielkopolskim w OSiW OHP w Niechanowie

Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania wzięli wczoraj udział w spotkaniu przygotowanym przez pedagoga OSiW Agnieszkę Nowacką , w czasie którego obejrzeli prezentację multimedialną oraz zostali zapoznani z wydarzeniami związanymi z Powstaniem Wielkopolskim.


Powstanie Wielkopolskie dla nas Wielkopolan to bardzo ważne wydarzenie historyczne, ponieważ to ono przyczyniło się do  odzyskania wolności.

Wielkopolska , jako najbardziej wysunięta na zachód dzielnica Polski, była poddawana procesom wynaradawiania i germanizacji. Niemcy zamierzali z Wielkopolski stworzyć część swego germańskiego państwa, a z Wielkopolan uczynić ,,tanią się roboczą”.
Bardzo trudno zainteresować nastolatków historią sprzed prawie 100 lat, która słusznie mogła im się wydawać zamierzchła. Zdecydowałam więc wykorzystać formę prezentacji. W ciągu 25 minut  wyświetlany był  specjalnie przygotowany zestaw zdjęć, który był tłem  mojej opowieści. Kiedy zaistniała taka możliwość, wplatałam w narrację różnego rodzaju ciekawostki. W tym samym czasie podpytywałam, wciągałam w rozmowę, wychodząc z założenia, że nie ma być to tylko sztampowy wykład.  I tak chłopcy dowiedzieli się między innymi o tym, jak Polacy przerabiali niemieckie mundury na polskie, dlaczego rogatywki powstańców były tak wysokie i jakim cudem w czasie działań zbrojnych, nie zmieniały swego kształtu. Sporo ożywienia na zajęciach wniosło też zdjęcie Chińczyka Czen De Fu, który również był powstańcem wielkopolskim.  Mieszkał w Barcinie.  Czen De Fu był tam stolarzem i bez wahania poszedł do powstania.

Na koniec uczestnicy obejrzeli krótki film, który w przystępny sposób przybliżył im cała genezę powstania. Duże zainteresowanie również wzbudziła przedstawiona uczestnikom wypowiedź słynnego rapera na temat Powstania Wielkopolskiego  i obraz ukazujący kibiców Lecha Poznań, którzy 27 XII na ulicach Poznania uczcili 99 rocznicę wybuchu powstania, odpalając race i wznosząc patriotyczne okrzyki.

Po zakończonych zajęciach jeszcze długi czas toczyły się rozmowy na temat  powstania i ludzi, dzięki którym mówimy teraz po polsku.

Ostatnio zmienianypiątek, 13 styczeń 2017 16:44

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.