http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Moc świątecznego pomagania – finał akcji „Gwiazdor”

Wyróżniony Moc świątecznego pomagania – finał akcji „Gwiazdor”

Ponad 5000 prezentów (w tym ponad 1800 w Wielkopolsce), ponad 100 placówek i ponad 40 koordynatorów – to najważniejsze liczby tegorocznej akcji „Gwiazdor”. Dzięki niej podopieczni ośrodków, domów dziecka i świetlic terapeutycznych z całej Polski mogli po raz kolejny poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia. W rolę św. Mikołajów (Gwiazdorków) wcielili się m.in. pracownicy firm z Wielkopolski (w tym Bridgestone Poznań) – regionu, z którego wywodzi się cała inicjatywa. Akcja dotarła także do Gniezna.


Akcja „Gwiazdor” opiera się na tradycji pisania listów do św. Mikołaja (Gwiazdora). Autorzy listów to podopieczni ośrodków, domów dziecka i świetlic terapeutycznych, najczęściej dzieci i młodzież, choć nie brakuje też nieco starszych uczestników (np. osób zmagających się z niepełnosprawnościami intelektualnymi). Przygotowania do akcji rozpoczynają się zwykle kilka miesięcy przed grudniowym finałem i angażują wszystkich koordynatorów zarówno po stronie akcji, jak i bezpośrednio w ośrodkach. Przekazanie prezentów odbywa się już w grudniu i ma świąteczną oprawę, a podopieczni (zgodnie z „listową” tradycją) nie wiedzą, kto jest fundatorem podarunków.

Magia świąt
– Każda edycja akcji jest dowodem na to, jak dużą moc ma magia Świąt Bożego Narodzenia. Co roku wspierają nas zaprzyjaźnione firmy, które pomagają nam w dystrybucji listów, choć główną siłą napędową wszystkich działań są ludzie, wcielający się w rolę Gwiazdorków  i spełniający nawet najskrytsze marzenia opisane w listach – mówi Iwona Czajka z Poznania, pomysłodawczyni i koordynatorka akcji „Gwiazdor”. – To właśnie dzięki zaangażowaniu naszych Gwiazdorków możemy odpowiadać na listy pochodzące z coraz większej liczby ośrodków i dawać ich podopiecznym radość z otrzymywania wymarzonych prezentów. To, co również cieszy to fakt, że bardzo często świąteczna pomoc przeradza się długofalowe wsparcie Gwiazdorków dla danego ośrodka – dodaje I. Czajka.

Marzenia uczestników akcji są różne. Nie brakuje wśród nich gier, elektroniki, zabawek, jak również życzeń szczególnie chwytających za serce Gwiazdorków (ubrań, pościeli czy sprzętu do rehabilitacji). Listy najczęściej trafiają do dużych firm, ale też do wszystkich innych miejsc, w których grupy osób chcą podzielić się magią Świąt z potrzebującymi.

Ładowanie baterii
Dla wielu darczyńców udział w tego typu inicjatywach to nieodłączny element świątecznych przygotowań i okazja do wspólnego pomagania. Przykładowo, tylko w tym roku pracownicy Bridgestone Poznań przekazali 118 świątecznych paczek do ośrodków z Wielkopolski i Kujaw. Niektóre prezenty zostały przygotowane indywidualnie, a niektóre w ramach grup znajomych z poszczególnych działów.

– Wielu pracowników naszej firmy angażuje się w akcję co roku, jednak rzadko jest tak, by dany Gwiazdorek dwa razy z rzędu przygotowywał paczkę dla tego samego podopiecznego. Zdarza się, że deklaruje on np. chęć wsparcia autora listu, który ma to samo imię, jak jego dziecko, rozwija podobne pasje, ale najczęściej o wyborze decyduje po prostu zwykła chęć podarowania odrobiny radości drugiej osobie – mówi Małgorzata Komorowska z Bridgestone Poznań, która uczestniczy w akcji „Gwiazdor” niemal od początku jej trwania. – Dla mnie osobiście udział w tego typu akcjach to okazja do ładowania baterii na cały kolejny rok i dowód na to, jak wiele dobra istnieje w każdym człowieku. Treść listów, relacje z przekazania prezentów i podziękowania od obdarowanych dostarczają wiele wzruszeń, ale też radości – dodaje M. Komorowska.

Akcja „Gwiazdor” po raz pierwszy odbyła się 14 lat temu, a jej pomysłodawcami była grupa znajomych, którzy przygotowali kilkanaście paczek z prezentami dla dzieci. Z roku na rok skala przedsięwzięcia rosła tak, aż przybrała wymiar ogólnopolski. Gwiazdorki docierają m.in. do ośrodków z Gniezna, Poznania, Torunia, Bydgoszczy, Stargardu, Krakowa czy Warszawy.

To jedna z wielu inicjatyw, które organizowane są w Wielkopolsce i w całym kraju przed Świętami Bożego Narodzenia, jednak łączy je wszystkie jedno – możliwość przekazania magii Świąt potrzebującym. Koordynatorzy i wolontariusze tego typu akcji przyznają, że choć świąteczne inicjatywy są bardzo potrzebne, warto pomagać przez cały rok.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.