Logo
Wydrukuj tę stronę

Baśniowo, nastrojowo i świątecznie w Łubowie

Wyróżniony Baśniowo, nastrojowo i świątecznie w Łubowie

Łubowo już świąteczne! Wczoraj wieczorem, po mszy świętej odpustowej – parafia w Łubowie jest pod wezwaniem św. Mikołaja – uroczyście oświetlona została wielka choinka znajdująca się przy drewnianej świątyni w Łubowie. Nie obyło się także bez wspólnej fotografii mieszkańców tej miejscowości. Piękna choinka sprawia, że ponownie, jak co roku, Łubowo ma się czym pochwalić.


Mikołajki w Łubowie są co roku wyjątkowe. Wynika to z faktu, że tutejsza parafia jest pod wezwaniem św. Mikołaja. Z tej okazji w murowanym kościele w Łubowie odbyła się msza święta odpustowa, która zgromadziła liczną rzeszę wiernych, w tym dzieci. Po zakończeniu eucharystii miejscowy proboszcz, ks. Jan Łykowski zapowiedział niespodziankę, która czeka na najmłodszych mieszkańców parafii.

- Eucharystia przybliżyła nam św. Mikołaja, biskupa i patrona naszej parafii. Dobroć Boga objawia się poprzez postacie świętych, jak św. Mikołaj, czy poprzez postacie, i czyny, i słowa takich zwyczajnych ludzi jak my wszyscy jesteśmy, starający się dorównać i próbować naśladować tych wszystkich naszych świętych patronów, których mamy od chwili chrztu świętego i naszemu św. Mikołajowi – powiedział na zakończenie mszy św. ks. Jan Łykowski.

Dalej ks. J. Łykowski zaprosił wszystkich wiernych na parking przy drewnianym kościele pw. św. Mikołaja. - Z inicjatywy naszych władz oświetlimy choinkę znajdującą się przy kościele parafialnym, która będzie nam mówić o tym, że droga adwentowa wiedzie właśnie poprzez modlitwę w kościele i w górę właśnie, jak ta dekoracja, będzie nam niebo ukazywała i w górę będzie nas prowadziła – podkreśla ks. J. Łykowski.

Zanim jednak wierni udali się na wspomniany parking, na dzieci czekała w kościele wspomniana niespodzianka. Otóż dzieci otrzymały z okazji dnia św. Mikołaja... paczki ze słodyczami!

Później wszyscy pojechali pod drewniany kościół, gdzie odbyło się uroczyste zapalenie iluminacji na największej choince w gminie Łubowie. Na placu pojawił się też św. Mikołaj, który obdarowywał wszystkich obecnych cukierkami.

- Już od kilku lat, w dniu św. Mikołaja, staramy się zapalić w naszej gminie świąteczne iluminacje. Nie kupujemy na stałe tych dekoracji, tylko co roku wypożyczamy i mamy coś nowego, co roku coś piękniejszego. I co roku wszyscy nasi mieszkańcy, w tym szczególnie dzieci, czekają co będzie tym razem. To tak, jak dzieci czekają na prezenty pod choinkę, tak oczekiwane jest to świąteczne udekorowanie gminy. Dzisiaj jest ten dzień, gdy zapalamy choinkę, stroiki, a tym samym dzieci są szczęśliwe. I mam nadzieję, że całe ten czas Świąt Bożego Narodzenia będzie przebiegał w tej świątecznej atmosferze – mówi Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo.

A na koniec – na tle rozświetlonej choinki – wykonano wspólne zdjęcie mieszkańców. Tym samym Łubowo zyskało – na czas świąt – nową atrakcję, ponieważ zaledwie kilkanaście minut po zapaleniu choinki, zaczęli się przy niej pojawiać zarówno mieszkańcy, jak i osoby przejeżdżające przez Łubowo, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy tej pięknie rozświetlonej choince. I ponownie, jak co roku, Łubowo ma się czym pochwalić.

Na koniec warto podkreślić, że drewniany kościół pw. św. Mikołaja w Łubowie – przy którym stoi piękna choinka – pochodzi z II połowy XVII wieku (jest jednym z najstarszych w powiecie gnieźnieńskim), ale parafia wzmiankowana była już w XII wieku. Pierwotny kościół ufundowała rodzina Sobiejuchów. W 1656 roku podczas wojny ze Szwedami kościół został podpalony i całkowicie spłonął. Obecna świątynia powstała w 1660 roku. W 1720 roku ówcześni właściciele wsi Lutomscy dobudowali kaplicę boczną, a w 1750 roku wieżę kościoła (wieża grożąca zawaleniem, w 2014 roku została rozebrana i postawiona od podstaw na nowo). Świątynia jest barokowa, orientowana, konstrukcji zrębowej, z zewnątrz oszalowana, a dach kryty gontem. Warto ją przy okazji zwiedzić.

Ostatnio zmienianywtorek, 13 grudzień 2016 16:59
Informacjelokalne.pl