http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Kmieć Czyrń w gęstych cierniach”, czyli gmina Czerniejewo z przymrużeniem oka

Wyróżniony „Kmieć Czyrń w gęstych cierniach”, czyli gmina Czerniejewo z przymrużeniem oka

„Wcale nie tak dawno temu i zupełnie niedaleko stąd... ”, to wbrew pozorom nie cytat z baśni Andersena lub Braci Grimm, ale fragment napisanego specjalnie na potrzeby Gminy Czerniejewo, scenariusza przedstawienia komediowego o tajemniczo brzmiącym tytule: „Kmieć Czyrń w gęstych cierniach”.


Międzypokoleniowa grupa tworzona przez mieszkańców Gminy Czerniejewo, przeniosła wczoraj licznie zgromadzonych w Wiejskim Domu Kultury w Pawłowie widzów, w przeszłość. Godzinny spektakl, w czasie którego uwagę widzów przykuwały nie tylko stroje aktorów, ale także gra świateł i dźwięków, spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Jego fabuła osnuta była wokół dwóch legend opowiadających o powstaniu nazwy miasta Czerniejewa. Jedna z nich mówi o tajemniczym kmieciu Czyrniu, a druga nawiązuje do gęstych cierni, porastających być może teren, na którym później powstała pierwsza osada.

Autor scenariusza potraktował wspomniane opowieści z przymrużeniem oka – główny bohater pochodzący z „gminy, w której wszystko było dziwne”, wyrusza w podróż w poszukiwaniu tożsamości swoich najbliższych i własnej. W drodze spotyka trzy postaci: Janioła, który nadaje mu imię, Strach z wielkimi oczami oraz świętego Antoniego, który pomaga mu odkryć nazwę CZERNIEJEWO. Niespodziewanie na scenie pojawili się także Adam i Ewa, którzy w pantomimie ukazali znaną wszystkim historię Edenu, wzbogaconą o pewien element – Bóg na prośbę pierwszego mężczyzny zmienia jego ukochaną z blondynki w brunetkę wypowiadając słowa: „Czerniej Ewo”.

Reżyserem oraz autorem scenariusza jest aktor i wokalista Artur Kamiński, który kolejny raz zapewnił mieszkańcom Gminy Czerniejewo niezapomniane przeżycia kulturalno – rozrywkowe.

To niezwykłe wydarzenie było uwieńczeniem trwającego od czerwca 2016 roku projektu „Każde pokolenie ma teraz swój czas”, którego twórcą jest Stowarzyszenie Pelikan z Żydowa Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Programu „Działaj lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Światowid.

Ostatnio zmienianyśroda, 30 listopad 2016 11:40

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.