Logo
Wydrukuj tę stronę

Mieleszyn dla Niepodległej

Wyróżniony Mieleszyn dla Niepodległej

11 listopada to data, która powinna być wyjątkowa dla każdego Polaka i to już od najmłodszych lat. Wiedzą o tym nauczyciele w Mieleszynie i starają się zaszczepić to przekonanie swoim uczniom.


Tradycją się stało, że w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Stefana Wyszyńskiego oraz w Gimnazjum im. Noblistów Polskich odbywają się okolicznościowe uroczyste akademie i celebrowana jest patriotyczna atmosfera. W tym roku świętowanie zyskało jeszcze jeden wymiar - tym razem sportowy: dla uczniów obydwu szkół został zorganizowany bieg o nazwie Mila Niepodległości. Długość dystansu, wynoszącego  jak sama nazwa wskazuje około 1600 metrów (najmłodsi uczestnicy, tj. uczniowie klas I-III mieli ten odcinek skrócony odpowiednio do ich wieku) umożliwiała wzięcie udziału każdemu młodemu człowiekowi, który w ten sposób chciał uczcić narodowe święto. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę: bieg cieszył się ogromną popularnością.

Po uroczystych apelach uczniowie zamienili stroje galowe na sportowe, ale przyozdobione elementami w barwach narodowych i w sposób aktywny zamanifestowali swoją polskość. Radosny doping słychać było w całym Mieleszynie. Po biegu, w którym zwycięzcami byli wszyscy (zmagania nie miały charakteru wyścigu), każdy z uczestników otrzymał pamiątkową biało-czerwoną opaskę na rękę.

Wszyscy zgodnie twierdzili - zarówno zawodnicy, jak i kibice - że ta forma świętowania musi na stałe wzbogacić szkolną listopadową tradycję.

Święto w Łopiennie
Ale to nie był jedyny akcent obchodów  Narodowego Święta Niepodległości w gminie Mieleszyn. Uroczystości 11 listopada rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Łopiennie. Dalsze uroczystości miały miejsce w sali wiejskiej. Przepełniony patriotyzmem program artystyczny przygotowali uczniowie pod kierunkiem nauczycieli Szkoły Podstawowej w Łopiennie. Uczestniczy spotkania okolicznościowego mieli okazję włączyć się do wspólnego śpiewania pieśni nawiązujących do tych historycznych wydarzeń. Na akademię licznie przybyli mieszkańcy Łopienna i okolicznych miejscowości.

Fot. (10x) Jarosław Marek
Ostatnio zmienianyponiedziałek, 14 listopad 2016 16:08
Informacjelokalne.pl