http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Narodowe Święto Niepodległości w Kiszkowie

Wyróżniony Narodowe Święto Niepodległości w Kiszkowie

Dziś Narodowe Święto Niepodległości. Polacy świętują 98. rocznicę odzyskania niepodległości. Dnia 11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. Uroczystości organizowane są dziś w całej w Polsce. Świętowanie w gminie Kiszkowo rozpoczęło się o godz. 9.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Kiszkowie.


W swej homilii ks. dziekan Romuald Szczepaniak powrócił myślami do wszystkich lat, gdy Polska nie była niepodległa. Umownie mówi się o 123 latach, w rzeczywistości jednak, był to znacznie dłuży okres. Dnia 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. W latach 1939-1944 oficjalne lub jawne obchodzenie Święta Niepodległości było niemożliwe. Podobnie było w okresie powojennym i PRL. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi represjami ze strony władz. Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989 r.

Po zakończonej mszy, nastąpił uroczysty przemarsz pod Pomnik Poległych za Ojczyznę, który znajduje się na kiszkowskim Rynku. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego i Roty, złożone zostały kwiaty i zapalone zostały znicze.

Następnie głos zabrał Tadeusz Bąkowski, wójt gminy Kiszkowo. Nawiązał do minionych lat i wygłoszonej wcześniej homilii. Pochwalił, że choć sytuacja była trudna, wszyscy cieszyli się z odzyskanej wolności. Trzeba było państwo odbudować. Nadal pozostaje wiele do zrobienia. Powinniśmy się cieszyć, z tego co mamy i w jakich czasach żyjemy. Narodowe Święto Niepodległości powinno łączyć Polaków.

Na koniec podziękował wszystkim za przybycie: pocztom sztandarowym: z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kiszkowie, z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Kiszkowie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, Powiatowej Orkiestrze Dętej, mieszkańcom, radnym, sołtysom oraz księżom, za odprawienie mszy świętej. Wyraził także nadzieję, że w przyszłorocznych obchodach tego święta, weźmie udział więcej osób.

Ostatnio zmienianysobota, 12 listopad 2016 13:34

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.