http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Maria Chwiałkowska-Grygiel uhonorowana Srebrnym Krzyżem Zasługi!

Wyróżniony Maria Chwiałkowska-Grygiel uhonorowana Srebrnym Krzyżem Zasługi!

W Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej. Wśród nagrodzonych znalazła się Maria Chwiałkowska-Grygiel, współtwórca i sekretarz Powiatowego Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Bezdomnym i Integracji Społecznej w Gnieźnie „DOM”, którą wicewojewoda Marlena Maląg udekorowała Srebrnym Krzyżem Zasługi. Pani Maria otrzymała to odznaczenie za niestrudzoną walkę o polepszenie życia osób bezdomnych i najbiedniejszych, za pełne zaangażowanie w pracy na rzecz ubogich.


Srebrny Krzyż Zasługi to uhonorowanie 12-letniej pracy z osobami bezdomnymi, których przemiany gospodarcze i problemy osobiste wyrzuciły poza nawias normalnego życia. Dzięki uporowi Pani Marii, jej wytężonej pracy oraz pomocy ze strony ludzi dobrej woli i życzliwości władz samorządowych, osoby bezdomne zaangażowały się w utworzenie Powiatowego Stowarzyszenia DOM. Dzięki tej oddolnej inicjatywie obywatelskiej powstały dwa schroniska dla osób bezdomnych. W działaniu umacniał ją gnieźnieński kościół, przykład siostry Felicji Sieradzkiej i wielu życzliwych ludzi. To w dużej mierze dzięki niej otwarły się serca gnieźnian co umożliwiło z pomocą Mariana Wierzbickiego otworzyć Ośrodek „Pomocna Przystań”. Bezdomni pod bacznym okiem Pani Marii i Pana Mariana sami wyremontowali i dostosowali oba domy na potrzeby schronisk.
    
- Dziś w schronisku przy ul. Pocztowej działa punkt charytatywny oraz warsztaty Stowarzyszenia – remontowo-usługowy i artystyczny, w ramach których odbywa się aktywizacja zawodowa poprzez kursy doskonalące (PUP i ZDZ) oraz przez prace zlecone. Warsztat artystyczny zaowocował licznymi wystawami malarskimi, powstaniem grupy teatralnej i tanecznej. Na terenie rekreacyjnym urządzonym przez bezdomnych przy schronisku na ul. Kawiary, bezdomni z radością goszczą dzieci, młodzież oraz całe rodziny na licznych imprezach integracyjnych – mówi M. Wierzbicki.
    
Pani Maria poświęca swoim podopiecznym każdy czas, nigdy nie odmawia im pomocy, szuka wraz ze współpracownikami swoich „owieczek” w parkach, pustostanach, wozi do szpitali, załatwia domy pomocy społecznej, pomaga w usamodzielnieniu i powrocie do samodzielności. Wielką rolę w reintegracji społecznej bezdomnych odgrywa terapia antyalkoholowa prowadzona na schroniskach, do której Pani Maria przywiązuje ogromną rolę.

Niestrudzenie od 12 lat zabiega o jej kontynuację i prawidłowy przebieg. Dzięki dotacjom Urzędu Miasta Gniezna współfinansującym ten program, możliwe jest zatrudnienie terapeutów, lekarza, psychologa i opiekunów schronisk. Panią Marię cieszy duże zaangażowanie i praca samych podopiecznych, ich walka o powrót do samodzielnego życia ale także to, że „Pomocną Przystań” nazywają swoim domem.

Za jej ofiarną pracę z osobami bezdomnymi i pomoc udzielaną osobom ubogim, słabym i potrzebującym była już wielokrotnie wyróżniana. Została oznaczona Medalem Milenijnym przyznanym przez Prezydenta Miasta Gniezna, honorowym tytułem „Zasłużony dla miasta Gniezna oraz Godłem Promocyjnym Powiatu Gnieźnieńskiego. W marcu 2015 roku wręczono jej przyznany jej przez Wojewodę Wielkopolskiego „Medal im. Witolda Celichowskiego” oraz medal „Zasłużony dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej” przyznany przez Prymasa Polski. Pracy Pani Marii towarzyszyły także inne wyróżnienia m.in. za aktywność społeczną została laureatką projektu „Obywatelka Poszukiwana” ogólnopolskiej Fundacji Obywatelka.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.