http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wolne miejsca w miejskich przedszkolach

Wyróżniony Wolne miejsca w miejskich przedszkolach

Gnieźnieńskie przedszkola miejskie czekają na dzieci, gdzie jest aż 59 miejsc wolnych, o które można ubiegać się w kolejnym naborze. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim mówiono także o problemie pierwszych klas i zatrudnieniu nauczycieli.


W piątek zakończony został nabór do gnieźnieńskich przedszkoli miejskich, po którego zamknięciu okazało się, że sporo placówek będzie mogło przyjąć jeszcze po kilkoro dzieci. - Mamy jeszcze 59 wolnych miejsc, z czego dziewięć jest dla dzieci ze specjalnymi edukacyjnymi w oddziale integracyjnym w Przedszkolu nr 10 i to są miejsca jakby wyłączone z tej wolnej puli – mówi Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna.  

W sześciu przedszkolach są obecnie wolne miejsca. Jest ich w zasadzie po kilka w przedszkolach nr 2, 3, 10, 12, 14 i 15. W poniedziałek ruszył kolejny nabór, który odbywa się już teraz poza oficjalną rekrutacją i potrwa do wyczerpania wolnych miejsc. - Najwięcej miejsc wolnych mamy w tym nowo utworzonym Przedszkolu nr 12 przy ul. Pocztowej, bo tutaj jest aktualnie wolnych ok. 30 miejsc. W tym naborze już na zasadzie wolnego rynku każdy może zgłosić swoje dziecko do przedszkola, które takie miejsce wolne posiada – tłumaczy M. Powałowski.

W naborze mogą także wziąć udział dzieci spoza Gniezna. Nie odbywa się to już w formie elektronicznej, jak to było do tej pory. - Zapisujemy dziecko poprzez bezpośredni kontakt z dyrekcją danego przedszkola, rodzice zgłaszają się tam i składają wnioski o przyjęcie. Ważną rzeczą jest to, że od tego momentu do przedszkoli można także zapisywać dzieci 2,5-letnie, które ten wiek będą miały ukończony co najmniej na początku września. Mieliśmy w tym roku w przedszkolach ok. 80 dzieci w tym wieku i wiemy z opinii wychowawczyń, że takie dzieci nawet łatwiej aklimatyzują się w przedszkolu niż dzieci starsze – dodaje.

W dalszej części krótkiego spotkania z dziennikarzami wiceprezydent informuje o sytuacji związanej z pierwszymi klasami w szkołach podstawowych na terenie Gniezna. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu bardzo poważnie obawiano się, czy we wszystkich placówkach takie oddziały uda się utworzyć. - We wszystkich szkołach podstawowych będzie utworzona przynajmniej jedna klasa pierwsza – zapewnia M. Powałowski.

Rozwiązany został również problem dotyczący nadwyżki etatów dla nauczycieli. Spekulowano jakiś czas temu, że nawet 28 pedagogów może stracić pracę. - Przez stworzenie tych 250 nowych miejsc w przedszkolach w tym roku udało nam się problem zatrudnienia nauczycieli opanować. Wszyscy nauczyciele, którzy byli zatrudnieni nawet na czasowych umowach otrzymali propozycję pracy czy przejścia ze szkoły do przedszkola. Tylko jedna osoba odmówiła przejścia do przedszkola – podsumowuje.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.