http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„To chyba jedyny moment, kiedy świętujemy nie klęskę, a coś, co skończyło się wspaniałym efektem”

Wyróżniony „To chyba jedyny moment, kiedy świętujemy nie klęskę, a coś, co skończyło się wspaniałym efektem”

Wykład pod tytułem „1050. rocznica chrztu Polski – Gniezno, Poznań czy Ostrów Lednicki?” zainaugurował dzisiaj działalność Gnieźnieńskiego Klubu Obywatelskiego. Prelegentami podczas spotkania, które odbyło się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, byli: prof. Janusz Karwat i prof. Leszek Wetesko. Obaj wykładają m.in. w Instytucie Kultury Europejskiej UAM.


Kluby Obywatelskie działają w całej Polsce z inicjatywy Platformy Obywatelskiej. Ideą jest między innymi dyskusja na różne tematy z lokalnymi mieszkańcami. W Gnieźnie na pierwsze zagadnienie wybrano 1050. rocznicę chrztu Polski. - Chcemy o tym mówić. Często zadajemy sobie pytanie, gdzie ten chrzest się odbył – mówi gnieźnieński poseł PO, Paweł Arndt.

Jak to rzeczywiście z tym chrztem było? - Można powiedzieć, że odbył się on w państwie Mieszkowym, państwie gnieźnieńskim. Brak jednak dokumentów, które mówiłyby jednoznacznie, gdzie miał on miejsce. Historycy są o tym przekonani. Według mnie, najpewniej mogło to być Gniezno, Poznań lub Ostrów Lednicki. W tej chwili ferowane są inne ważne miejscowości, jak Praga czy Ratyzbona – wyjaśnia prof. Janusz Karwat, dodając jednocześnie, że jego znaczenia na pewno nie da się przecenić. - Chrzest wprowadził nas do cywilizacji zachodnioeuropejskiej – podkreśla.

- To chyba jedyny moment, kiedy świętujemy nie klęskę, a coś, co skończyło się wspaniałym efektem. Mamy jakąś taką dziwną wrażliwość narodową, że świętujemy „na cmentarzu”. Mamy przecież wiele postaci i wydarzeń, które wyniosły Polskę bardzo wysoko w Europie. Chrzest Mieszka jest właśnie jednym z nich – nie ukrywa z kolei prof. Leszek Wetesko.

Po prelekcji zgromadzeni w MOK-u wzięli udział w dyskusji z przybyłymi gośćmi. Jak zapewniają koordynatorzy Gnieźnieńskiego Klubu Obywatelskiego, spotkania mają odbywać się cyklicznie, co najmniej raz w miesiącu. Ich tematyka będzie różnorodna.

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.