http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

„Jaś w każdej szkole”

Na zaproszenie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz Stowarzyszenia „Ziemia Gnieźnieńska” dzisiaj, w Dniu Świętości Życia w auli I LO odbyło się spotkanie pod hasłem „Akademia życia dotyczące profilaktyki przedwczesnej inicjacji seksualnej oraz wczesnego macierzyństwa pt: ,,Jaś w każdej szkole”. Jest to autorski program stworzony przez Aleksandrę M. Gil i Dariusza Hybla z Fundacji „Głos dla życia” z Poznania.


W spotkaniu wzięło udział ponad 250 uczniów wraz z opiekunami z gnieźnieńskich szkół: Gimnazjum nr 1, I LO, II LO, ZSP nr 3, ZSP nr 2, ZS „Porkom”, ZS Ekonomiczno – Odzieżowych oraz Gimnazjum z Niechanowa.

W imieniu organizatorów gości powitała Grażyna Kozanecka, a o Życiu prenatalnym opowiedziały Ola i Ania z Fundacji „Głos dla Życia”. Młodzież z zaciekawieniem obejrzała film „Historia mojego życia”. Oprócz zdobycia wiedzy z zakresu biologii i medycyny częścią projektu były również warsztaty aktywizujące młodzież. Uczniowie zaangażowali się w przygotowanie scenki teatralnej ukazującej wartość życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Młodzież wykazała się wyjątkową kreatywnością i pomysłowością, którą oceniał ks. dr Franciszek Jabłoński z Duszpasterstwa Rodzin AG. Zwycięska grupa otrzymała kalendarze Fundacji.

Na zakończenie Ewelina Goździewicz  i Teresa Niewiadomska wręczyły opiekunom grup szkolnych podziękowania za uczestnictwo oraz  materiały edukacyjny, a każdy z uczniów otrzymał model 10-tygodniowego człowieka (tzw. „Jasia”).

Spotkanie odbyło się dzięki przychylności Dyrekcji I LO im Bolesława Chrobrego w Gnieźnie.

Dzień Świętości Życia, został ustanowiony przez Episkopat w 1998 r. i jest obchodzony w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Inicjatywa biskupów jest odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II. W encyklice „Evangelium vitae” czytamy, że podstawowym jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”. W tym dniu w kościołach w Polsce odprawiana są Mszę Święte w intencji Życia i podejmowana jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.